„La Eva“ a Rosacea v roce 2021

V lednu 2021 tomu bylo 5 let, co jsem se začala řešit Rosaceu / Růžovku / Akné Rosacea přes tradiční čínskou medicínu (byliny, akupunkturu a následně stravu). Jak jsem na tom nyní, v den psaní příspěvku (viz foto z dnešního rána 10/3/2021 jako úvodní fotka – bez makeupu a filtrů. Mám jen pudr Dr.Hauschka a na lícních kostech rozjasňovač v malém množství).

S přístupem: „Dejte mi byliny, řekněte, co mám a nemám teda jíst, krém, kterým se mám mazat“… a ono to samo odejde… Pokud budete bylinné produkty brát jako „prášky“, že ho do sebe hodíte a zapijete, pak si v rychlosti něco sníte… s takovým přístupem to neodejde NIKDY!

Rosacea je z pohledu západní medicíny (ZM) autoimunitní onemocnění a velmi málo kdy se ji podaří s pomocí mastí a dermokosmetiky odstranit, maximálně tak zmírnit její stadium a průběh.

Za těch 5 a něco let čím dál víc zjišťuji, že bez uvědomění si sebe sama (obzvlášť u žen), co děláme vlastně špatně, jak moc velké nároky jsou na nás kladeny atd. JE TO ALE O NÁS SAMOTNÝCH, CO MY SAMI DOVOLÍME.  Často slýchávám či čtu z Vašich zpráv, jak Vy nemáte čas, nic nestíháte, jste neustále ve spěchu atd…  Jóóóó té se to mluví, co? Jojo mluví, protože já sama jsem si tímhle prošla a moc dobře vím, že kdybych nezačala u sebe, žádná TČM a byliny by mi nezabraly. Změnila jsem svoje chování, svoje priority, přestala vytvářet problémy, které byly většinou vytvořeny akorát tak v hlavě, přestala se stýkat s lidmi, kteří mi odebírali energii a vysávali mě. Přestala řešit minulost a věci, co změnit nejdou. Naučila jsem se to přijímat a vnímat víc ty maličkosti kolem sebe. Někdo to dokáže sám a uvědomí si to, někdo potřebuje pomoc. Od toho jsou tu odborníci a terapeuti, kteří Vám pomohou s emocemi a psychickými pochody, nad kterými občas už člověk ztrácí kontrolu. Nebojte se o ně požádat,obzvlášť v této nelehké době.

Růžovka (Rosacea) nám VŽDY ukazuje, že ve svém životě děláme „něco“ špatně. Pokud mi nevěříte brát Vám to nebudu, třeba to jednou pochopíte.

Po asi stopadesáté to píšu, že na Růžovku neexistuje stejný „lék“. I když u 80% postižených (většinou žen) jde o nerovnováhu krve, její nedostatečnost a výživu. Podle TČM (tradiční čínské medicíny) je krev ovlivňována, transformována, uchovávána, skladována atd. ve všech tzv. ZANG orgánech, pod které patří Srdce, Plíce, Slezina, Játra, Ledviny. My ŽENY bez vyživené krve, její dostatečnosti , s ní související i hormonální rovnováze atd. nedokážeme vlastně existovat. Pokud ženě chybí JIN (kam patří i krev) dochází k poruchám: nejdříve se projevuje únavou, vyčerpaností, bledou pokožkou, lámavými vlasy a nehty, bez lesku, trpělivosti, pocitem suchého oka, rozmazaným viděním, pak dochází k dalším a hlubším problémům, které vznikají na dráze daného orgánu či orgánu jako takovém. Projevuje se to na PMS, menstruaci či dokonce vynechání menstruace, neschopnost otěhotnět, s těhotenstvím, kojením…V poslední řadě pak na kůži (to už náš organismus volá o pomoc).

Právě proto Rosaceu „řeším“ individuálně, u každého jedince je vždy přítomnost dalších škodlivin, průběhu života, emocí, práce, stresu atd. Záleží, který orgán a dráha s tím související je „poškozena“ a oslabena. Jak ze svého pohledu řeším Rosaceu s klienty se dočtete v článku: KONZULTACE.

TRADIČNÍ ČÍNSKÁ MEDICÍNA NEMOCI NELÉČÍ, ALE DÁVÁ ORGANISMUS DO ROVNOVÁHY A POMÁHÁ BYLINAMI, STRAVOU A CVIČENÍM : „CO JE OSLABENÉ = POSÍLÍ, CO JE V NADBYTKU = ZKLIDNÍ“.

SEM PATŘÍ I ANTROPOSOFIE (zakladatelem je Rudolf Steiner – spoluzakladatel  bio kosmetiky Dr.Hauschka) a další antroposofická bio kosmetika, se kterou pracuji, jako je Dr.Hauschka, Argital a Inlight. Všechna tato antroposofická biokosmetika navrací pleti rovnováhu a zharmonizovává ji, pokud se správně používá (je zde důležitý postup, ale i přístup).

Takže ti, kdo sledují můj FCB a IG účet vědí, že občas přidávám recepty a takové rychlé snídaně či tipy na stravu, která se týká Rosacea a výživy krve.

Podotýkám, že ne v každém případě se může jednat o „poruchu“ výživy krve a proto je důležité toto onemocnění řešit individuálně, často klientky zlobí i trávení, žaludek, alergie atd., což s tím úzce souvisí. Jednotná strava – dieta  – zde neexistuje! Podle TČM na 1 nemoc je potřeba více léků a zase naopak, jeden lék pomůže na víc nemocí…

A co cvičení? O tom jsem psala nedávno, jak je důležité, obzvlášť s příchodem biologického jara. Myslím, že za vše mluví fotka pod tímto příspěvkem. Je to z knihy: Žijte dobře, žijte dlouho.

❗❗Pozn.: Veškeré údaje zde uvedené jsou z mých zdrojů tradiční čínské medicíny (přednášek a knih) a knih o využití bylin podle tradiční čínské medicíny. Veškeré texty zde uvedené jsou mým vlastnictvím a je zakázáno je kopírovat bez mého souhlasu nebo bez označení mé osoby.❗❗

Děkuji ❤

S láskou Vaše Kosmetika La Eva – Bioamálka ❤

Lymfa – lymfologie

O lymfě, lymfatickém systému, významu lymfy pro náš život a o lymfatických drenážích jsem napsala víc článků a ty Vám souhrnně vypíšu v obsahu níž. Proč se k danému tématu vracím a co Vám chci sdělit? To se dozvíte v dalších řádcích. 🙂

V sobotu 19.9.2020 jsem se zúčastnila semináře o lymfologii u lékaře a předního uznávaného českého lymfologa MUDr. Vlasáka. Nějak jsem i doufala, že se dozvím nové věci v této oblasti a hlavně mi šlo o to, abych se ujistila, že vše, co dělám je správné a účinné. Občas si říkám: „Ty jo, to jsem nikde neviděla a dělám to tak“. Nějak mi ty informace chodí samy tam seshora a začnu je praktikovat dle mého uvážení. (Jak říká můj muž – tebe brzo upálí za čarodějnictví 😆).

V tomto článku se budu věnovat převážně tématu pro ženy, které trpí blokádou lymfy a spadají pod typ gynoidní ( typ postavy Venuše) a trpí blokádou lymfy, tzv. „LIPEDÉM“. Zde nejde o problém celkové obezity, většinou je zde silná genetika (dědičná dispozice) a špatná životospráva a nesprávný pohyb a strava to celé jen zhoršují! 80 let se tomuto problému nikdo v lékařství nevěnoval, až profesor a lékař Oldřich Eliška, který napsal učebnici Lymfologie a začal šířit informace o tomto typu poruchy lymfy pomocí seminářů, institucí a klinik, které se tímto problémem zabývají a chtějí zabývat a začaly se přednášet i na fakultách pro budoucí lékaře.

U tohoto gynoidního typu je důležité se zaměřit na celoživotní změnu a typ terapie, tzv. WBT (Water Balance Therapy) = léčba lipedému:

 1. důležitá skladba potravy, ve které má „převahu“ a dostatečné zařazení bílkovin (jídelníček se pevně nesestavuje z důvodu, aby si každý klient naučil hlídat sám příjem kalorií a vyváženost ). Jídlo se doporučuje při osobním vyšetření a konzultaci u každého jedince zvlášť a vysvětlí se, jak a co jíst.
 2. pohyb a hlavně jaký! Nedoporučují se sportovní aktivity, které vyvolávají vysokou TF (spining,rychlý běh, aerobik), nedoporučuje se ani saunování a horké koupele. Nejúčinnější pohyb je chůze a plavání a jóga, qigong a taichi.
 3. dýchání – hluboké zaměřené na břicho a střed (vysvětlím těm, které ke mně chodí na lymfodrenáže osobně jak a proč).
 4. lymfatická masáž a drenáž v pravidelných intervalech (jak často záleží na každém individuálně a dle typu problému. Někomu stačí kůry 2-krát ročně, pro někoho je naopak vhodné chodit v pravidelných intervalech, např. 1-2x měsícně apod.)
 5. vhodné přípravky na kůži (kosmetika s Matrix. O „Matrix“ Inlight zde), které se dostanou do kůže a podkoží při domácí péči a při ošetření v salonu či klinice. Takovým účinným přípravkem je např. Zpevňující olej od Inlight.
 6. komprese – legíny a punčochy do pasu, které jsou speciálně upravené na lymfu a ne na žilní systém! Ze začátku léčby postačí 1 hodina nošení bezprostředně po lymfatické masáži (drenáži) a je nutné mít tyto legíny či punčochy při pohybu! Nefungují v klidu. Pokud se pak lymfa rozproudí je vhodné tyto komprese nosit v mezidobí mezi kůrami či masážemi.
 7. tejpování může nahradit lymfatickou masáž či kompresi. Jen je velmi důležité mít tejp správně aplikovaný.
 8. vnitřní podpora = správná strava a vhodné adaptogeny, které nejsou návykové. Dále flavonoidy, antioxidanty a vitamin C nejlépe v lipozomální formě.

Lymfa má pro náš život tři základní funkce:

 1. transportní
 2. drenážní
 3. obrannou.

Pokud v mezibuněčném prostoru zůstává „tekutina – voda“ = nefunguje lymfa = dochází k tzv.záplavám a vznikají otoky, pocit těžkých nohou a ukládání toxických látek a tuků v těchto mezibuněčných prostorách. Při vážném onemocnění a nesprávné životosprávě, nedostatku pohybu může dojít až k tzv.sloním nohám a poruše lymfy a celkového zdraví jedince.

Bohužel lipedém a gynoidní typ žen se bez stálé ( pravidelné) lymfatické drenáže a dodržování stravy a pohybu neobejde celoživotně.

Obsah mých článků o lymfě:

 1. Význam lymfy
 2. Lymfatická masáž „La Eva“ postup
 3. Lymfatická masáž – doporučení před a po
 4. Doporučené potraviny při očistě 1.
 5. Očistné potraviny 2.
 6. Lymfatická masáž z pohledu antroposofie
 7. Význam lymfatického systému – početí, těhotenství…
 8. Lymfatická a zpevňující masáž nohou s olejem od Inlight
 9. Co jíst při očistné dietě a lymfatických kůrách (zaměřených na očistu)
 10. Celulitida
 11. Terapie Inlight wellness (zaměřená také na lymfatický systém)
 12. Lymfatická a kosmetická masáž obličeje, krku a dekoltu (s metodou Dr.Hauschka)
 13. Úplně první článek o lymfě (všeobecný) a stále platný
 14. Varianty kosmetických ošetření, při kterých se pracuje s lymfou
 15. Rituál La Eva s lymfatickou masáží (včetně dolních končetin)

Ke každému klientovi přistupuji individuálně a jednotlivě a sestavuji doporučení jemu na míru.

„Lymfatická, rytmická a meridiánová masáž je mostem mezi astrálním a fyzickým tělem.“ (Rudolf Steiner- lékař, antroposof, učitel)

O tom to spojení jsem se nedávno přesvědčila s mojí klientkou, která osobně řekla, že lymfatická a zpevňující masáž s olejem od Inlight jí přináší lehkost, svobodu a tento most a „astrálno“ jsme pocítily obě dvě. 🦋

————-

❗❗Pozn.: Veškeré údaje zde uvedené jsou z mých zdrojů tradiční čínské medicíny (přednášek a knih) a knih o využití bylin podle tradiční čínské medicíny. Veškeré texty zde uvedené jsou mým vlastnictvím a je zakázáno je kopírovat bez mého souhlasu nebo bez označení mé osoby.❗❗

Děkuji. ❤

S láskou a zdravou lymfou Vaše Kosmetika La Eva – Bioamálka ❤

Články o ROSACEA : obsah

20200308_171924
 
 
13.6.16
 
 
 
Jsou tomu, na den přesně (2/2020), 4 roky, co jsem se začala léčit tzv. na vlastní triko s Rosaceou a jak vidíte na fotkách, jsem zdravá a s pletí čistou už skoro 3 roky.
Tento článek je pro Vás spíše takovým obsahem, abyste se lépe orientovali v článcích, které jsem v průběhu 4 let sepsala, tak, jak šel se mnou čas a s Růžovkou.
 
Zklamu Vás, NEEXISTUJE lék, návod pro VŠECHNY, jediná věc, výjimečná kosmetika, dieta, stejná strava… která je pro všechny, které trpí autoimunním onemocněním Rosacea.
Jak se dočtete v článcích, je třeba přistupovat ke každému individuálně, osobně, „prozkoumat“ Váš životní styl, staré křivdy X let zpět, co tomu předcházelo… nemoci, nevhodná strava, velká zátěž, stres, trauma atd. Patří k tomu u některých vyčerpání z četných porodů, kojení v průběhu několika let , nedostatek spánku, odpočinku, nedostatečná – nevyvážená strava atd. To vše probírám při konzultacích – viz článek ze srpna 2019: Konzultace při kožních problémech
 
Stále dávám dohromady poznatky, příčiny, proč….. i tak bych Vám ráda tímto pomohla, přiblížila průběh a to, že se s Rosaceou dá ruku v ruce žít a převzít nad ní vládu a zvítězit, uzdravit se. JDE TO!
Trvá to několik měsíců, až let, ale jde to. Na první místo kladu psychiku a neřekla bych, že na druhé místo, ono to je vlastně také první místo, strava. Pro Váš organismus, Vaše tělo, životní styl, pro Vaši osobitost je to vždy velmi individuální. Psychika, strava a k tomu byliny tradiční čínské medicíny, které se předepisují na míru, nad Rosaceou zvítězily.
 
Rosacea je VNITŘNÍ ONEMOCNĚNÍ ORGANISMU a je třeba ji řešit hlavně vnitřně. Věřte mi, že žádné krémy, žádná zázračná kosmetika, laser, léky Vám od ní nepomůžou. Správně zvolené kosmetické přípravky jsou důležité, aby Vám pleť nedráždily, udržovaly ji klidnou, hydratovanou, opečovávanou. Vyhněte se chemické kosmetice! Určitě zvolte přírodní, nejlépe čistou BIO nebo organic. Nezapomínejte na to, že kůže je naším největším orgánem a přes kůži jde do těla velmi mnoho. O kůži je třeba kvalitně pečovat. Vhodné přípravky jsem některé uvedla v článcích, od té doby uteklo hodně vody a mám pro Vás ještě další typy na kvalitní bio a organickou kosmetiku. To vše ale doporučím, až osobně při a po konzultaci. Jak jsem uvedla, každý jsme jiný
a potřebujeme individuální přístup a péči.
20200815_093000
Všechny tyto články vznikly proto, že já sama jsem několik měsíců marně pátrala, abych se co nejvíc dozvěděla o Rosacea a jak ji vyléčit. Nikde jsem nic nenašla, teda vlastně našla, bludy, že se Rosacea nedá vyléčit, že je to kožní onemocnění a výrok mé obvodní lékařky (ke které už dávno nechodím), že se Rosacea nedá vyléčit, že se s tím mám smířit a prý je to chronické, to mě dovedlo na cestu, kterou chci přiblížit Vám VŠEM, kteří touto nemocí trpíte. Dokonce mi jedna MUDr. řekla, že je to infekční (směju se doteď !!!) a že nesmím mezi lidi, tím pádem nesmím vykonávat práci kosmetičky, kosmetologa a lymfomasérky…. Co dodat: směju se a klepu si přitom na čelo.
 
 
20191109_153429
 
 
OBSAH NA MÉ ČLÁNKY O ROSACEA (uveden měsíc a rok, ve kterém máte hledat):
 1. 12/2015 – první článek o mně a Rosacea
 2. 3/2016 – jsou zde 2 články, včetně fotek, jak jsem vypadala. První příspěvek a druhý.
 3. 8/2016 – je vidět zlom po půl roce braní bylin TČM a úpravy stravy
 4. 3/2017 – rok léčby a postupné uzdravení se zde
 5. 5/2017  článek zde 
 6. 6 /2017 článek s aktuální fotkou v roce 2017 a „jen tak povídání“
 7. 8/2017 – fotky rozdílu 2 let od léčby s TČM: zde 
 8. 11/2018článek o kožních problémech a jejich příčinách všeobecně
 9. 5/2019 – rozdíl po 3 letech zde
 10. 8/2019konzultace při kožních problémech. Jak s klientkami řeším Rosaceu a jiné kožní problémy.
 11. pleť s Rosaceou ošetřuji při kosmetickém ošetření takto: Hypoalergenní ošetření
 12. všeobecné doporučení úpravy stravy při kožním problému: zde
 13. Aktuální článek v roce 2021 a asi odpověď na Vaše otázky všeobecně: „La Eva“ a  ROSACEA v roce 2021 
Přeji Vám VŠEM hodně štěstí při uzdravování se. Máte to VY SAMI ve svých rukou!
 
S láskou Vaše La Eva ❤

KONZULTACE při kožních problémech

IMG_20200401_113557_890
 
 
Jak konzultace při kožních problémech u mě probíhá?
(aktualizováno leden/ 2022)
 
Ve většině případů Vám bez kosmetického ošetření (pokud máte kožní problém na obličeji) anebo lymfatické masáži těla (pokud máte kožní problém na těle) nedokážu správně, úplně a svědomitě poradit ! Je třeba udělat diagnostiku z kožního problému…
Při kosmetickém ošetření vidím, jak pleť reaguje, jak se chová ve styku s vodou a kosmetickými přípravky, zda postrádá hydrataci, zda jsou póry hlubší či mělké, v kterých částech obličeje máte problém (jedná se o meridiány a orgány s tím spojené). „Vyzpovídám“ Vás ohledně Vašeho životního stylu, hormonálních pochodů, jaké přípravky užíváte a používáte, jak se o pleť a celé tělo staráte a hlavně, co a kdy jíte, jak se po určitých typech jídel cítíte, zda jste unavení a kdy a jak často, co máte rádi, na čem si potrpíte, jak jste na tom s emocemi atd….prostě celý Váš každodenní režim.
 
Dále dělám „diagnostiku“ z jazyka a pulzu podle postupů z tradiční čínské medicíny.
 
Na základě těchto všech informací Vám pak doporučím, co je pro Vás vhodné či nikoliv a představím Vám další postup.
Při problémech s metabolismem tuků, usazováním „odpadních látek“, tzv. celulitidě, otocích, problémech s pokožkou na těle, častém onemocnění (oslabené imunitě) atd. je třeba provést lymfatickou „masáž“ těla, při které Vás taktéž „vyzpovídám“, jako u kosmetického ošetření a zjistím lymfatickou „masáží“, jak Vám funguje a nefunguje lymfatické a krevní řečiště atd.
Některé typy ekzémů se vyskytují na určitých částech v oblasti meridiánů a s tím souvisí i problém od daného orgánu. Dále následuje jako u kosmetického ošetření: „diagnostika“ z jazyka a pulzu.
Po dohodě a osobní konzultaci s Vámi opět doporučím vhodný postup pro řešení problému.
 
Celkový čas, který Vám budu věnovat v salonu je cca 2,5 hodiny (90 minut ošetření + 45 -60 minut konzultace). Ceník naleznete na mých web stránkách Kosmetika La Eva.
 
KONZULTACE ON-LINE NEPOSKYTUJI !
 
Pokud se rozhodnete svůj kožní nebo „lymfatický“ problém řešit dále, postup je následující:
 
– sestavení doporučené stravy z výsledku diagnostiky dle TČM a Vámi vyplněného dotazníku
– doporučení evropských bylin na pití odvarů (čajů)
– doporučení směsí TČM z výsledku diagnostiky (fytoterapie)
– sestavení podrobné domácí kosmetické péče.
 Podrobnou zprávu s doporučením zasílám na email.
 
Za tento úkon se platí zvlášť. Cena se odvíjí od „problematiky“ a režimu u každého individuálně (sdělím při osobní konzultaci).
Do této ceny je i zahrnuta další (běžná) komunikace v prvopočátcích úpravy režimu, většinou první dny až 2 týdny („doladění“ určitých věcí atd. v začátcích ozdravného procesu)
 

 
Je na Vás, zda chcete dosáhnout trvalých a pozitivních výsledků a změn ve Vašem životě. Pokud Vy sami nezměníte životní návyky, které Vám onemocnění způsobují, nepřizpůsobíte dle doporučení a rad Váš osobní život a rytmus života, bohužel se pozitivních výsledků nedočkáte.
Možná jste očekávali něco jiné, ale bez Vás samotných to nejde. Odpovědnost za svůj život a své zdraví máte Vy sami ve svých rukou.
Jsem pouhým „prostředníkem“ mezi Vámi a Vaší nemocí. Pomáhám Vám nalézt cestu, najít příčinu a “ cestu k rovnováze“. Většinou od Vás vyžaduji také pravidelnost, píli, vůli a čas, který je třeba „nemoci“ věnovat, ale po mnohých zkušenostech a letech s klienty, pro některé z Vás jsou tyto věci velkou překážkou a pro některé z Vás bohužel k nepřekročení… 😦
 
Dále od Vás také vyžaduji a moc prosím o zpětnou vazbu, po ošetření či masáži a za několik dní, týdnů prosím o email, jak Vám je, jak se cítíte, co pleť, kůže atd.
Děkuji.
 
 
Veškerá péče a informace pro Vás jsou z oblastí a poznatků tradiční čínské medicíny a celostní medicíny, holistického přístupu dle teorie dr.Rudolfa Steinera a antroposofické biokosmetiky, kterou používám ( Dr.Hauschka a Argital) již řadu let a nově od 11/2019 Inlight.
 
 
Pozn.:
Veškeré moje rady a doporučení vycházejí z mých 25 let a více, nasbíraných zkušeností z oblasti kosmetička a kosmetolog, lymfologie s praxí 12let + . Posledních 6 let studuji individuálně celostní a čínskou medicínu. Od 1/ 2021 jsem nastoupila na studium Tradiční čínské medicíny v Praze. (více info se dočtete v menu: „O mně“). Veškeré moje rady a doporučení jsou pouze z těchto oblastí a směrované na obor kosmetolog-kosmetička. Používám a pracuji jen s biokosmetickými přípravky, které se řadí mezi „homeopatika“ a antroposofické přípravky, tzn. jsou čistě přírodní ( 100% bio a organické) a svými účinky při pravidelném a správném používání dostávají pleť a kůži do rovnováhy. Preferuji také non toxic domácnost a ekologické prostředky. 
 
Všechny mnou doporučené přípravky (včetně bylin) jsou čistě přírodní a organické, které jsou bezpečné pro lidi a Planetu. Nejsou zde při výrobě použity žádná syntetika a toxické látky, které nejsou přirozené pro naše tělo a zdraví.

ODPOVĚDNOST ZA PRAKTIKOVÁNÍ  DOPORUČENÝCH  RAD A POSTUPŮ SI NESE KAŽDÝ SÁM!

JAKÉKOLI  ŠKODY A ZTRÁTY POVAŽOVANÉ ZA VZNIKLÉ NA ZÁKLADĚ DOPORUČENÝCH INFORMACÍ A RAD NEJSEM ODPOVĚDNÁ.

OBLIČEJOVÁ MASÁŽ GUA SHA

Obličejová kosmetická GUA SHA (čti kváša) patří mezi starodávné ozdravné a omlazující techniky podle tradiční čínské medicíny. Řadí se mezi metody tzv. pěstování života ( Yang shen fa) , kde jde o metodu celkového zdravého způsobu života až po jeho podstatu ducha a životní filozofii. Starší článek o Gua Sha masáži jsem psala vloni: ZDE

Kosmetická Gua Sha se skládá z několika fází:

1. diagnostika obličeje

2. ozdravné ošetření

3. lifting

Měl by ji VŽDY vykonávat certifikovaný terapeut, který by měl mít minimálně základní znalosti o kůži, základy čínské medicíny o významu a lokalizaci akupunkturních bodů obzvlášť v obličejové části a také základy lymfologie s praxí.

VÝZNAM A ÚČINKY KOSMETICKÉ Gua Sha MASÁŽE:

 • aktivace mikrosystému obličeje
 • uvolnění blokád a stagnací ( krev, lymfa)
 • správně a řádně provedenou masáží Gua Shou uvolníme celé tělo a ovlivníme i stav našich orgánů
 • uvolníme svalovou tenzi v obličeji a navodíme pocit vnitřního tepla
 • dochází k vylučování toxinů a odpadních látek
 • přes kapilární systém se uvolní blokády a stagnace krve a dochází i k sjednocení barvy tónu obličeje
 • je vhodná i pro osoby s kuperózou (rozšířených žilkách)
 • jde o tzv. vypouštěcí techniku a prokrvovací techniku
 • odstraňuje kruhy a váčky pod očima
 • zjemňuje a vyhlazuje pokožku
 • sjednocuje tmavá místa na obličeji a vyhlazuje jizvy
 • zmírňuje migrény
 • po správně a řádně provedené masáži dochází k aktivaci metabolismu a vylučování odpadních látek těla. Může dojít k únavě, častému močení, nevolnosti, průjmu, dřívější spuštění menstruace
 • uvolňuje a aktivuje tonus a turgor pleti ( elastinová a kolagenová vlákna)
 • zmírňuje, zjemňuje a vyhlazuje jemné vrásky a povadlé kontury obličeje
 • při masáži se aktivuje celý tzv. jangový systém v těle přes jangové akupunkturní body v oblasti obličeje (patří sem např. dráha močového měchýře, žaludku, tlustého střeva atd.). Pracuje se s 30 – 36 akupunkturními body v obličeji a vlasové části, tzv. kštice.
 • pro ozdravný a omlazující účinek je vhodná kůra nejméně 5 – 8 po sobě jdoucích masáží dvakrát do týdne a následné udržení ozdravného a omlazujícího efektu se doporučuje kosmetická Gua Sha provádět jednou za 4 – 6 týdnů dle stavu a potřeby klienta
 • po masáži je důležitý pitný režim a odpočinek ! Po masáži je vhodné pít čistící čaj a teplou vodu a klid v teple, obzvlášť v chladných měsících.

KONTRAINDIKACE A PRO KOHO NENÍ GUA SHA MASÁŽ VHODNÁ:

 • anemické (chudokrevné) osoby a s nízkým tlakem
 • oslabené osoby náchylné na prochladnutí a s oslabenou imunitou
 • osoby s větším výskytem bradaviček, vystouplých pih a znamének v obličeji
 • osoby s Rosacea
 • zánětlivé onemocnění kůže a opary (herpes)
 • střední a těžký stupeň akné s vřídky
 • zánětlivé onemocnění v těle
 • při nádorových onemocněních
 • osoby s tzv. papírovou kůží
 • dermatitída
 • podrážděná pleť po opalování
 • vysoký krevní tlak spojený se srdečním onemocněním
 • poranění a tržné rány v obličeji
 • nemoc a horečka
 • osoby s výplněmi v obličeji, kdy by mohlo dojít k „posunutí“ výplně či implantátu
 • v prvním trimestru těhotenství a při kojení

Po masáži je nutné dodržovat klid, odpočinek 2 – 3 hodiny a dostatečný příjem teplých tekutin. Dále doporučuji moje doporučení viz článek: Co je vhodné PŘED a PO masáži: ZDE.

POSTUP:

 • omytí pleti Růžovou nebo Levandulovou lázní a odlíčení s přípravky Dr.Hauschka a Argital
 • uvolnění a aktivace lymfatických uzlin na hlavě, krku a v dekoltu
 • nanesení kvalitního bio oleje nebo balzámu ( pracuji s bio oleji od Argital nebo s balzámem od Inlight)
 • třifázové ošetření – masáž s Gua Sha destičkou
 • odvedení uvolněných toxinů přes lymfu prsty a dlaněmi
 • omytí obličeje Citronovou lázní od Dr.Hauschka
 • ošetření pleti Růžovou květovou vodou a krémem od Dr.Hauschka nebo Argital
 • závěrečná manuální lymfatická stimulace uzlin na horních a dolních končetinách

Délka trvání 60 minut / ( zaváděcí cena od 1.2.2022 ) 1200 Kč – jinak dále viz aktuální platný ceník na stránkách Kosmetika La Eva .

Pro klientky zasílám emailem, pár dní před masáží, k vyplnění krátký dotazník ohledně zdravotního stavu.

V salonu používám převážně destičky z Jadeitu, který je dobře vodivý a drží teplo po dobu celé masáže s destičkou.

Závěrem bych Vám chtěla vysvětlit můj postoj PROTI domácímu používání Gua Sha destičky a proč nesouhlasím s marketingovými tahy kosmetických firem a nesmyslnými videi o domácím provedení masáže s Gua Sha destičkou. Ráda bych dostala odpověď na tyto otázky, které považuji při výkonu masáže za důležité.

 1. Jak víte, milé dámy, jakým přítlakem a do jaké hloubky máte „zatlačit“?
 2. Lymfa v oblasti obličeje a krku je těsně v samém podkoží – pod povrchem a není zde potřeba skoro žádného přítlaku a už vůbec ne tlaku destičkou – kamenem ! Lymfatická stimulace včetně prokrvení se provádí i speciálními štětci na lymfu (známé z ošetření metodou Dr.Hauschka, kterou praktikuji v salonu od roku 2011) a jemnými tahy prsty. Proč tedy samotní výrobci destiček tvrdí, že jsou určeny k stimulaci lymfy?
 3. Víte, milé dámy, kterým směrem teče lymfa a kam směřovat přesně pohyby?
 4. Víte, kde se nachází důležité akupunkturní – akupresurní body a dráhy, které mají právě ozdravný účinek s destičkou Gua Sha? Bez jejich aktivace a zprůchodnění těchto jangových drah je to celé k ničemu.
 5. Destičkou se vůbec neošetřuje krk a už vůbec se na něj netlačí, jak je vidět v mnoha videích. Proč to vůbec dělat?

CO JÁ POVAŽUJI ZA DŮLEŽITÉ V DOMÁCÍ PÉČI?

Čistění a to dvoufázové ! Bez důkladně čisté pokožky nemá cenu pak ani používání kvalitních drahých krémů, olejů, balzámů a destiček k jejich vtírání do kůže. A samozřejmě důležitého kroku č.2 = hydratace !

CO DĚLAT S DESTIČKOU, KDYŽ UŽ JI DOMA MÁTE?

Doporučuji ji využít na promasírování části trapéz, ramen a i dolní části zad s kvalitním bylinným balzámem nebo olejem. Ty nejvhodnější na problémy v horní či dolní části zad jsme Vám vypsala v článku: ZDE .

Masáže Gua Sha obličejové nebo masáže zad či končetin s destičkou využívají někteří praktici čínské medicíny k diagnostice a také při akupunktuře. Je to metoda diagnostická a ozdravná a nepatří do rukou laiků!

Pozn.: Veškeré údaje zde uvedené jsou z mých zdrojů tradiční čínské medicíny (přednášek a knih) a knih o využití bylin podle tradiční čínské medicíny. Veškeré texty zde uvedené jsou mým vlastnictvím a je zakázáno je kopírovat bez mého souhlasu nebo bez označení mé osoby.

—————————————

Citace přímo ze stránek školy tradiční čínské medicíny, kde studuji:

Guasha (kváša) je starodávná masážní technika, při které se využívá teorie tradiční čínské medicíny, znalostí průběhu akupunkturních drah a bodů. Destičkami poškrabujeme různé části těla a rozhýbáváme čchi a krev v kapilárách. Při masáži guasha se objevuje výsev, který ukazuje na stav čchi a krve a lokalizuje problém. Gua znamená škrábat a sha značí výsev. Pomocí guashy doslova vyškrábeme nemoc z těla.

Guasha vytlačuje stagnující, hustou krev a odpadní látky ze sítě kapilár do tkání, do podkoží, mezi buňky, odkud ji pak lymfatický systém odvádí z těla pryč. Masáží se zlepšuje stav kapilární soustavy, znovuobnovuje průchodnost, zlepšuje stav buněk, řeší vyživení tkání a tím i orgánů a struktur. Krev a čchi mohou lépe proudit a mizí stagnace.

Guashu lze použít jako:

 • terapeutický prostředek – oživuje krev a přeměňuje stázy.
 • diagnostický prostředek – ukazuje na stav čchi a krve, jejich cirkulaci.
 • kosmetický prostředek – tonizace pleti a svalstva obličeje, zeštíhlení a vyhlazení obličeje, vliv na prokrvení, lesk a vitalitu pleti obličeje.

V současnosti povstává z popela jako bájný Feng (Fénix) a získává své místo u praktiků tradiční čínské medicíny, kteří oceňují její diagnostickou a terapeutickou funkci.

ZIMA ❄ČAS VLÁDY ENERGIE JIN, ČAS TERAPIÍ INLIGHT

DNES 7.listopadu převezme vládu paní
ZIMA. ❄

Podle přírody, biologického rytmu, Slunce nastává období vlády energie JIN, která bude ještě sílit, až do Zimního Slunovratu.☯️
Období klidu, ticha, tmy, chladu, vlhka, zimy, vody, stažení se do vnitřního JÁ a ke svým kořenům. Pro přírodu znamená toto období „smrt“. Rostliny a stromy veškerou svoji sílu ukládají do svých kořenů a do Země.

I my bychom měli trávit čas více doma, se svojí rodinou, v poklidu svých domovů, ve svém „doupěti a hnízdě“.
Jíst potraviny mírně teplé a prohřívající, omezit konzumaci ochlazujících potravin a nápojů a jíst lokální potraviny (ořechy, med, luštěniny, jablka, hrušky, brambory, kořenovou zeleninu a maso).

Ti z Vás, kdo nezačal s hubnutím či očistnou kurou, ať vyčká na jaro (to biologické přijde v polovině února).
Z pěti elementů vládne nyní VODA.💧

Čas vhodný k harmonizačním a relaxačním ošetřením, posilujícím masážím a terapiím. ☯️

📌
O významu energií JIN a JANG jsem psala ZDE

Pro všechna roční období jsou vhodné Terapie Inlight Pretty a Wellness.

Každopádně pro adventní čas jsem přidala celotělovou masáž dle pentagtam z poznatků antroposofie.

VARIANTY OŠETŘENÍ TERAPIÍ INLIGHT 🖤

Jaké nabízím aktuálně možnosti ošetření a terapií s Inlight ?

💎120 minut INLIGHT PRETTY – ošetření se skládá z několika fází: od uvolnění trapéz, masáž hlavy, čistící a lymfatickou masáž, až po relaxační. Podrobné info najdete ve starším příspěvku ZDE

💎170 minutové ošetření, tzv.TERAPIE INLIGHT PRETTY WELLNESS je ošetření předchozí a je k němu přidána lymfatická masáž nohou se Zpevňujícím olejem. Toto ošetření vzniklo vloni na podzim na přání klientek a já ho mám moc ráda.

💎140 minut HARMONIZAČNÍ MASÁŽ TĚLA podle pentagramu ☆. Je novinkou na letošní adventní čas, ale veškeré masážní techniky používám přes 10+ let. Skloubila jsem vše podle požadavků klientek a mých pocitů a znalostí z oblasti antroposofie. Celý popis masáže přidám později.

💎90 minut LYMFATICKÁ MASÁŽ TĚLA – lymfatické masáže praktikuji ve svém salonu od roku 2010 a díky Inlight pociťuji, že to má větší smysl a význam. Více informací v článku ZDE

💎MASÁŽ GUA SHA – díky dálkovému studiu čínské medicíny jsem se stala certifikovanou terapeutkou na čínskou masáž Gua Sha, kterou budu uvádět do nabídky od ledna 2022. Jde o omlazující a současně ozdravnou techniku, při které se pracuje s tzv.jangovými oddily těla.

Přeji Vám VŠEM hlavně zdraví a pohodu, klidné dny a moc se na Vás těšim v čase Adventu a Zimy.❄

S láskou Vaše Bioamálka ❤

Co mi překazilo pohyb aneb ústřel a jak na něj

V 1.díle jsem psala o pohybu a co pohyb pro naše tělo a zdraví vlastně znamená a o tom, že mi ho pak zkomplikoval ústřel.

Jsem člověk, co nezobe analgetika, neberu žádné léky ani antibiotika…atd.přes 10 let.
Doporučuji, pokud to zvládnete, NEBRAT ŽÁDNÉ léky ani na tišení bolesti. Na ústřel to nemá vliv, akorát si tím můžete rekonvalescenci prodloužit. Důvod? Léky bolest na pár hodin zmírní, Vy se budete chtít víc pohybovat, ale o to víc zhoršíte lokalizaci poškození.

(Obrázek je od pana doktora Hoffmanna)

➡️ JE POTŘEBA NAPROSTÝ KLID NA LŮŽKU !❗❗
➡️ Najít si polohu, která Vám vyhovuje (jedna až dvě se vždy najdou).
➡️ V prvních dnech NEPROHŘÍVAT ani NECHLADIT. Už vůbec ne, vana s horkou vodou! ❗
➡️ Otok a celou postiženou oblast natírat terapeutickým balzámem RECOVERY (účinky jsou vypsány níže).
➡️ Doporučuji akupunkturu (kvalitního terapeuta), který Vám přes akupunkturní dráhy a body rozproudí blokády krve a energie. Uvolní tenze, rozproudí lehce lymfu a utiší bolest.
➡️ Na doporučení mého velkého učitele TČM a celostní medicíny Dr.Hoffmanna jsem si sama několikrát denně stimulovala akupresurní a aku body a to:
na dráze MM (BL) bod 60 a 40
a na dráze Žlučníku (GB) bod 34 a aplikovala jsem si na ně magnetky.
📌 NEPRAKTIKOVAT LAICI A TI, CO NEMAJÍ DOSTATEK ZKUŠENOSTÍ A PRAXE !!❗❗
Po několika hodinách a pak postupně dnech docházelo k mírnému ústupu bolesti a otoku.
➡️ Dále je vhodné moxování a rozptylovací tahy či stimulace dalších aku bodů.
➡️ Po asi 14 dnech došlo asi o 50% k zmírnění obtíží, zmizel otok, horkost a začala jsem „mít chuť“ na balzám S.O.S. TRAUMA.
Jeho účinky jsou vypsány u něj níže.

TERAPEUTICKÝ S.O.S. BALZÁM Inlight

💚 RECOVERY 💚

 • s Rozmarýnem, Třezalkou, Tymiánem a Kurkumou
 • dle TČM ODSTRAŇUJE NADBYTEK JANGu☯️ (horkost, zánět)
 • tlumí bolesti, tiší horkost a blokádu energie a krve v akutní fázi
 • působí jako analgetikum (proti bolesti)
 • voní hořko – svěže a mírně chladivě
 • vhodný pro regeneraci svalů po sportu či námaze
 • na otoky z horkosti a zánět kloubů
 • uvolňuje napětí, pročišťuje stagnace
 • zrychluje krev, tlumí zánět a horečku, rozhání tzv. vítr
 • utišuje ducha Hun (duch jater) při nadbytku jangu v játrech
 • vhodný i při kašli nebo zánětech průdušek (natírat hrudník a oblast mezi lopatkami)

📌pozn.
Není vhodný pro těhotné ženy a osoby citlivé na sluneční záření kvůli obsahu Třezalky.

MŮJ TIP:

 • pomáhá v akutní fázi ústřelu nebo nestydnutí, kdy v těle vzniká zánět, horečka, horkost, blokáda energie a krve (nahromaděné tekutiny či krve na jednom místě s červeným, horkým a bolestivým otokem).

3 týdny jsem nechodila „rychle chodit a pomalu běhat“. Pro mě hrozné období. Jak jsem psala v 1.díle: nedokážu žít bez pohybu. Po 2,5 týdnu jsem začala pomalu cvičit Qigong a mírné „protahovaci“ cviky. Po 3 týdnech jsem se rozhodla pomalu začít, pomalejší „rychlá“ chůze bez schodů, výpadů a zakopávání. Po 4 týdnech jsem se vrátila zpět ke všem svým cvikům a běžnému životu.

TERAPEUTICKÝ S.O.S. BALZÁM Inlight

💛 TRAUMA 💛
s Arnikou a Yzopem

 • voní hořko – sladce
 • z pohledu TČM DOPLŇUJE JANG ☯️
 • mirně prohřívá, zklidňuje psychiku i trávení
 • vhodný i při PMS, menstruaci či v přechodu
 • uklidňuje ducha Shen (duch srdce)
 • zklidňuje střed těla včetně trávení
 • uklidňuje ducha YI (duch sleziny) od nadměrného přemýšlení, přemítání, zádumčivosti
 • regeneruje, odstraňuje otoky, krevní sraženiny, hojí rány a pohmožděniny
 • vhodný na podporu klidu a zklidnění
 • působí regenerečně na fyzické a astrální (psychika a duše) úrovni

📌
TIP BIOAMÁLKA:

 • nepoužívat při zánětech, horkosti, hnisavých kožních problémech v akutní fázi.

Je vhodný i pro těhotné ženy a malé děti, seniory.

💛 POHYB – co (pro mě) znamená 🏃‍♀️

💛 POHYB 💛 LÉTO 2021 💛 STUDIUM TČM 💛 PRÁCE 💛 OSOBNÍ ŽIVOT 💛
aneb LETOŠNÍ ROK BYL, JE A BUDE (?) JINÝ, NEŽ TY OSTATNÍ 💛

(DÍL 1.)

Co pro mě znamená pohyb?🏃‍♀️

Kdysi dávno, před 15 – ti lety a víc bylo pro mě prostředí fitness center druhým domovem. Nebylo dne, abych nešla do fitka.
Pevná, tvarovaná a opálená postava pro mě byla sexi symbol a jsem člověk, pro kterého disciplína neznamená jen slovo.

Jako malá holka (opravdu malá, asi od 14 let) jsem snila o muži, se kterým budu chodit do tělocvičny na tréninky, budeme spolu vařit, jíst a žít… To tenkrát bylo ještě období pár měsíců před revolucí.
Jako velká holka jsem snila žít s trenérem.
Další sen se stal skutečností, jen s tím, že já pověsila (a to doslova) fitko na hřebík po pár měsících společného života v domácnosti.
Proč? Nedokážu to vysvětlit a odpovědět sama sobě, proč?!
Svět dokonalých tvarovaných svalnatých těl jsem vyměnila v roce 2015 za hodiny soukromých lekcí zdravotních a energetických cvičení Qigong a Ba Duan Jin (Osm kusů brokátu), které cvičím dodnes KAŽDÉ RÁNO, alespoň pár minut…a zamilovala jsem si rychlou chůzi a výpady a zakopávání do schodů během „tréninku“ 🏃‍♀️ se sluchátkami v uších s pop hudbou.🎧🎵🎶🎼

O tom jsem Vám tu psala na jaře zde.

POHYB PRO MĚ ZNAMENÁ:
🏃‍♀️ zdraví
🏃‍♀️ režim
🏃‍♀️ pocit štěstí a spokojenosti
🏃‍♀️ čas pro sebe samu
🏃‍♀️ dobití energie = „baterek“
🏃‍♀️ pevné tělo i v #skoropadesat
🏃‍♀️ dobrý pocit k nezaplacení .

PRAVIDELNÝ POHYB zpevňuje svaly a má vliv i na trávení a Slezinu a Žaludek (naše orgány hybatele Země ☯️ v pentagramu).
Slezina je nejdůležitějším orgánem po narození. Řídí trávicí proces a přeměnu potravy na výživnou (čistou) esenci, která je zdrojem pro naši čchi = energii a krev. Slezina má vliv na metabolismus těla, přeměňuje a přepravuje čisté a kalné (kalné pošle dolů do tlustého střeva) aj.a pokud je Slezina unavená, tělo zadržuje vodu, je unavené, oslabené, líné, malátné, studené, oteklé…onemocní snáze. Nemá ráda chlad a vlhko.
Slezina a Žaludek / hybatel Země:

 • ovlivňuje náš střed těla
 • jejich barva je: žlutá 💛
 • chuť sladká
 • zvukem je zpěv
 • smyslový orgán: rty a ústa + chuť
 • část těla: svaly
 • pach: nasládlá vůně

Dále má pohyb vliv i na ducha Jater (Hun) obzvlášť toho neposlušného, agresivního, vznětlivého, výbušného …, který ne a ne posedět a zklidnit se.
U žen je to spojeno s PMS a prvními dny menstruace.
Proto doporučuji cvičit a více pohybu v těchto dnech a posilovat vědomí a energii JANG.

S odchodem milovaného kocoura Tadeáše ❤ spousta věcí a energie dostala spád a pocítila jsem to na všech úrovních.
Nejdříve na duši a emocích (astrální tělo) a pak přišlo na řadu fyzické tělo.

1.srpna jsem si přivodila ústřel / lumbago / ischias / housera. Netrpím na to, naposled jsem ho měla někdy před 7 lety z prochladnutí. Totálně mě to vyřadilo z provozu. Z pracovního částečně, ale ze sportovního života, běžné chůze, sezení, běžných pohybů atd. úplně.

Jak jsem se to snažila zvládnout a co mi pomohlo, se dočtete v článku 2.dílu na pokračování…

PROČ UŽ NEMÁM ZÁJEM, ABY MŮJ SALON MĚL „NÁLEPKU“ NON TOXIC

VYSVĚTLENÍ, PROČ UŽ NEMÁM ZÁJEM, ABY BYL MŮJ SALON „SCHVÁLEN“ JAKO NON TOXIC

Můj projekt a schválení netoxického salonu v Praze na podzim loňského roku nevyšel. Důvodem bylo uzavření provozoven a peněz nazbyt také nebylo kvůli lockdownu.
Dlouho mi tohle mrzelo, že můj projekt se Svět Non Toxic nevyšel, ale vše má svoje důvody, příčiny a následky…💫

Rok se s rokem sešel a já konečně po 5 letech individuálního studia nastoupila ofiko na studium do školy TČM☯️ – 1.školy tradiční čínské medicíny v Praze. Tady to vše začalo a začaly se mi odkrývat věci, o kterých jsem nevěděla, neměla tušení a vlastně pro můj obor kosmetolog, kosmetička, lymfolog a masér pro regenerační masáže těla a poradenství v oblasti antroposofické kosmetiky a nově od roku 2020 terapeut Inlight, tento projekt nebyl vhodný. ❌

Proč?❓

Uvádím pár příkladů, kvůli kterým nesouhlasím s určitým tvrzením, že např. make-up od značky Zuii „není doporučený“ a tím pádem se řadí k toxické kosmetice, z důvodu obsahu rostliny Zimolez v kosmetickém bio produktu.

🌸Zimolez je rostlina a je jí víc druhů. Některé druhy jsou jedovaté, ale je VELMI DŮLEŽITÉ napsat které druhy. To je jako bych napsala, že jsou všechny houby jedovaté čili toxické. Jsou jedlé a jedovaté, ale určité druhy. Tak je to i se Zimolezem.❗
Konkrétně v bio kosmetice Zuii je obsažen Zimolez kozí, který toxický (jedovatý NENÍ).

☯️V TČM se používá ve směsích pro léčbu zánětlivých onemocnění kůže, při Rosacea, ekzémech, ale i akutních infekcích, akné, kožních zánětech s hnisáním, seborrhoické dermatitidě, ale i při léčbě horečnatých stavů, ale i kloubních zánětech a dně.
V TČM se používá druh Zimolez japonský.

Dále se mi nelíbí tvrzení a doposud mi nebylo nikým vysvětleno ani doloženo, že údajně Čistící pleťové mléko od Dr. Hauschka se řadí na stupnici 1-8 , má číslo 5, tzv. nedoporučované. Proč? Nevím…❓
Naopak, já ze svého pohledu a znalostí z mého oboru kosmetolog, kosmetička toto Čistící pleťové mléko doporučuji i pro tu nejcitlivější pleť. Je velmi jemné a účinné. #drhauschka

❌Další neopodstatněné tvrzení, že pokud obsahuje přípravek mastek nebo oxid titaničitý (obsahují ho některé kompaktní pudry Dr.Hauschka), je toxický. Pardon, ale WTF !
U těchto tvrzení je VELMI DŮLEŽITÉ napsat který druh, která značka atd. ❗Odnáší to pak vysoce kvalitní přípravky, kterých si já vážím a cením kvůli kvalitě.
Na veškeré jíly, minerální pigmenty atd., které se vyskytují v biokosmetice Dr.Hauschka a Argital jsou s každou šarží vydány certifikáty o kvalitě a netoxicitě ( obsah těžkých kovů včetně olova atd.).
Mohla bych tu asi probrat víc věcí, u kterých jsem prozřela. Jde i o esenciální – éterické oleje, které nedoporučují používat. Zde podotýkám, že je velice důležité: kde se rostliny pěstují, jak, prostředí, zpracování atd. Záleží opravdu na kvalitě a na kvalifikovaném terapeutovi! Je zde potřeba přistupovat s mírou opatrnosti a vědomím. 😇

❌ Další věcí jsou postupy „léčby“ či doporučení na produkty přímo u Rosacea, kterou se zabývám a stále „na ní studuji“ přes 5 let . Dost klientek se na mě obrátilo o pomoc, že jim nebyly dobře poskytnuty rady či postupy.
S některými postupy zveřejněnými na stránkách se také neztotožňuji, ale to je u většiny doporučení, co najdete na internetu. Je potřeba u každého individuální přistup a postup péče !❗

❗Podotýkám, že moje tvrzení a co zde uvádím se týká produktů:
Inlight 💎
Zuii🍀
Dr.Hauschka🌸
Argital🐢
a bylinných směsí TČM či mykotik ☯️ (houbová výživa dle TČM) .
S nimi pracuji, vyznám se v postupech, doporučení na každou pleť, včetně té citlivé a postupech nanášení na kůži na obličej a tělo.
S jinou kosmetikou nepracuji a proto ji ani nedoporučuji !❌

📌
Slovo non toxic pro mě vždy znamenalo:

 • – eliminace chemické (konvenční) kosmetiky a používání chemických přípravků v domácnosti
 • (prací prášky, úklid, mytí nádobí)
 • – zdravá strava
 • – zdravý životní styl
 • – život bez zbytečné chemie a farmaceutických přípravků
 • – zdravé (bez chemie) doplňky stravy – vitaminy apod.
 • – biokosmetika
 • – přírodní drogerie
 • – přípravky, které neškodí člověku ani prostředí = planetě
 • – kvalitní přírodní materiály pro oblečení a prádlo do mého salonu
 • – co nejméně odpadu …. atd.

Určitě se neslučuji s názorem, že sem patří minerální pigmenty, kvalitní zelený jíl od Argital, byliny, které obsahuje biokosmetika mou používaná a se kterou pracuji ve svém organic/bio salonu v Praze.

❗Tento příspěvek není zaměřen proti nikomu a ničemu, jde mi o moje vyjádření a vysvětlení důvodu, proč už se neslučuji s některými názory skupiny non toxic od doby, kdy jsem „propadla do tajů“ TČM. 🙂❗

S láskou Vaše Bioamálka – La Eva 💖

PĚT DUŠÍ ( DUCHŮ) aneb, jak naše emoce ovlivňují naše nemoce(i)

Podle staré čínské kultury je v každém plném (Zang) orgánu duch – duše.

Plných orgánů máme celkem 5:

 1. SRDCE
 2. JÁTRA
 3. PLÍCE
 4. SLEZINA
 5. LEDVINY

Při početí vstupují určitými místy do těla  a po smrti pak zase tyto duše naše tělo opouští. JIN a JANG energie se od sebe oddělí a vzniká čisté neuchopitelné a slovy nepopsatelné TAO, kde neexistuje čas, prostor…

Pozn. Tento článek mám rozepsaný si od poloviny února a pořád jsem nějak neměla „čas či chuť“ ho dopsat. Říká se, že všechno má svůj čas a nyní vím, že i tento článek měl také svůj čas. Proč? Někdy mám pocit, že některé věci ani nejdou už někam posunout či uchopit jinak anebo ještě něco navíc se přiučit. Opak je pravdou. Tento čas nastal a cítím, že je ještě hodně prostoru a místa se kam posunout či pochopit. Odešel mi (v čase a prostoru tohoto světa) můj milovaný kocourek Tadeáš. ❤ Přišlo to vše náhle, během 3 týdnů pozvolna se měnil jeho zdravotní stav, naopak se pak zase zlepšoval a pak rapidně zhoršil…Nikdy jsem nebyla tak blízko smrti. Nikdy jsem neměla tu čest cítit oddělující se neustále propojené a mezi sebou prolínané energie JIN a JANG v životě. Nedokázala jsem si to tolik představit, natož to cítit. A já to cítila a vnímala. Tak přítomně, vědomě a bylo to „krásné“.I když fyzické tělo (JIN) chce sebe víc, duše (JANG) má svůj čas a jakmile se rozhodne odejít, nastává stav TAO…

 ON mi strašně moc chybí, ON byl můj obrovský učitel energií, cítění, vnímání a těch „stavů“ = mindfulness / tady a teď . ON o mně věděl všechno, cítil a vnímal mé tělo a mé stavy mysli, fyzické i duševní vyčerpanosti, kterou mi dokázal buď vyčistit nebo navrátit. ON byl přítomen u všeho a musel vidět všechno, cokoliv právě dělám, jím či vnímám…Věřím, že jeho duše – JANG brzy vstoupí do nějaké „nádoby“- těla – JIN a já budu cítit, že se mi vrátil. Chápu, že pro spoustu z Vás jsou to „ezokecy“, ale ti, co jsou vědomí a ví, tak vědí, o čem mluvím. Takže malé upozornění pro ty, co tomu nevěří, asi následující odstavce o duších našich orgánů a jak (VELMI) ovlivňují náš život, naše zdraví, psychiku, ale i kožní problémy, jsou zbytečné číst…

Chtěla bych tento článek věnovat JEMU ❤.

Každá duše má svůj orgán a každý orgán má svou duši (ducha) a souvisí s našimi emocemi. Pokud naše emoce, ať už negativní či pozitivní, trvají a přetrvávají dlouhou dobu, žijeme v utrpení, pod tlakem, ve stresu, bojíme se, ve strachu, potlačujeme emoce, hněv, neklid, strach…, ale i žijeme v  7 cnostech a 7 neřestech, zaděláváme si na problém / nemoc.

Ke každé duši (duchu) je přiřazena i určitá emoce, která duši (ducha) buď posiluje nebo naopak oslabuje, což současně ovlivňuje i daný orgán.

PO /pcho/ = DUCH PLIC. Vstupuje do těla při narození, jakmile se dítě nadechne. Duch plic vstupuje ze Země a sídlí v našich kostech. Jeho domovem je místo pod hrudní kostí = Solar plexus.

 Emocí plic jsou starosti, smutek, ustrašenost, nejistota, zarmoucení.

 Pokožka je součástí plic. Pokožkou dýcháme a řeší se přes ní podle tradiční čínské medicíny problémy s plícemi. Ústupky a nespravedlnost vedou k poškození ducha plic už v útlém věku a mohou takto vznikat onemocnění kůže (ekzémy) nebo různé alergie a později pak astma.

Duše Po řídí také naše vědomé a nevědomé procesy a patří k prvním, přes které se řeší (nejen) kožní problémy.

HUN / chun/ = DUCH JATER. Vstupuje do těla při početí nejvyšším bodem na hlavě. Duch Hun je tzv. „zvířetem“ v nás, je to naše pudovost, intuice, obránce (pud sebezáchovy), jsou to naše instinkty.

Emocí jater je agrese. Játra nesnáší tlak, nátlak. Pokud nemají volnost a svobodu, prostor, růst … reagují podrážděně, zlostně, vztekle. Patří sem i tvrdohlavost, zatvrzelost, netolerance, hněv, sklon k schválnostem.

Játra mají u žen obrovský vliv i na stav cyklu, který řídí a ovlivňují.

Říká se, že duše Hun je nejvíce éterická duše.

SHEN / šen = DUCH SRDCE. Je to naše vědomí, jiskra života a radosti ze života. Poznáme ho, v jakém je rozpoložení, z výrazu obličeje. Duch Shen má pod kontrolou všechny ostatní duše. Je takovou nadduší.

Emocí srdce je radost a smích, štěstí. Štěstí patří k jangové emoci (aktivní) a vyvolává v těle pohyb vzhůru a ven. Pokud je ho příliš, z těla uniká „duch“.Pozor i na tyto kladné emoce, pokud jsou příliš často nebo a opakovaně.

Pokud neustále řešíme čas, že jsme např. měli už někde být ( je to dlouhodobé), vzniká tzv. časový stres, který oslabuje srdce. Pozor i na zamilovanost, která oslabuje a vyčerpává srdce (oslabuje srdeční krev).

Duch Shen je o přístupu k životu, emočním stavu a jeho stav vypovídá o kvalitě spánku. Pokud nemůžeme usnout anebo se budíme a nemůžeme v klidu spát, oslabujeme a vyčerpáváme tím naše srdce. Pokud duch Shen není ukotvený a ve svém příbytku, nemůžeme pak v klidu spát.

YI / i / = DUCH SLEZINY (SLINIVKY). Je to taková „matka“ našeho středu. Stará se v těle o všechno: přes čchi, krev, výživu. Slezině se říká právem „myslící orgán“, protože myšlení je naše trávení. Některé věci a emoce musíme nejdříve strávit a proto tyto emoce slezinu velmi oslabují:

 • nadměrné přemýšlení a přemítání, hloubání, plánování, vracení se do minulosti, neustálé se vracení k problémům a neustále je řešit v hlavě … Některé tyto problémy se utvářejí už v pubertě, když v sobě dusíme touhy a přání.

Veškeré tyto emoce negativně ovlivňují i naši krev, kde vznikají blokády, vyčerpávají tzv. jin v těle a krev. Dochází ke stavům horka z nadbytku či nedostatku (různé kožní problémy, akné, Rosacea apod.).Slezina rodí v těle krev a čchi a udržuje krev ve svých cestách.

ZHI / č´/ = DUCH LEDVIN. Je naší silou vůle, naší ochranou. Je to naše dědičná esence, kterou si předáváme z generace na generaci. Duch ledvin zajišťuje zachování rodu.

Emocí ledvin je strach, úzkostlivost, nedůvěřivost, ale i naše vůle a odvaha se poprat s překážkami, čelit problémům. Mezi kladné emoce, které posilují ducha ledvin je intenzivní blízkost a něžnosti partnerského vztahu. Kdo tyto emoce postrádá, často převážně ženy, trpí na záněty MM, gynekologické problémy.

Ledviny souvisí s kvalitou vlasů a zubů a mají vliv u mužů na kvalitu semene a u žen souvisí s menstruačním cyklem. Přemíra sexu bez lásky vyčerpává ducha Shen a tělo pak slábne. Ledviny jsou také základem vody a mají podíl na oplodnění.

Podle tradiční čínské medicíny a holistického způsobu života a podle antroposofie neexistuje dělení na tělo x mysl. Vše tvoří jednotu / celek (orgán / emoce / duše).

Ve zdravém těle žije zdravý duch. = MENS SANA IN CORPORE SANO.

ORGANICKÉ OLEJE V PŘÍPRAVCÍCH INLIGHT, DR.HAUSCHKA A ARGITAL

Neslyšíte to ode mě poprvé, že cokoliv naneseme na kůži, se nám vstřebá přes kapiláry a lymfatický systém do organismu. Vysvětlovala jsem to v článku o kůži. ZDE

Na sociální síti Instagram (@bioamalka) jsem před několika týdny vytvořila složku „BYLINY“. Inspirovala jsem se ze stránek Dr.Hauschka WALA UK (Velká Británie), kde mají nádherný slovník s léčivými bylinami, které obsahují přípravky Dr.Hauschka. Mrzí mě, že je stále málo společností a firem u nás v ČR, které by působení léčivých bylin šířili přes celostní systém / holistickou péči. Denně se s tímto potýkáme, celková péče s tím souvisí i v domácím prostředí a i já se snažím tuto celostní péči uplatnit se svými klientkami a i tímto směrem se již přes 11 let ubírám.

Ráda bych Vám přiblížila organické rostlinné oleje obsažené v přípravcích Dr.Hauschka, Inlight a Argital. Patří mezi základní složky přípravků. Používají se na macerování léčivých bylin, při tomto procesu jsou zachovány veškeré biologické postupy, biorytmy a alchymie. Je zde zachována teorie a princi pěti prvků /hybatelů / elementů, princip jin a jang (vysvětlovala jsem nedávno v článku: ZDE ), dodržování rytmů přírody, dne a noci atd. Je zde i základ principu pentagramu a antroposifického směru. V jednoduchosti = princip a zákonitosti přírody. Patří sem i tradiční čínská medicína, která je brána jako holistická „léčba“ a směr. Proto právě i tyto organické oleje při působení na naší pokožce souvisí do určité míry s Vašim zdravím a můžete tak i přes tuto péči nasměrovat svůj životní styl.

obrázek: SEZAM

Většina olejů patří k elementu/hybateli/prvku ZEMĚ a k orgánu SLEZINA/SLINIVKA/ŽALUDEK. Doplňují je a podílí se na přeměně a přepravě. SLEZINĚ se říká matka všech orgánů, která pečuje o svých 11 dětí (další orgány). Je to náš střed těla, náš základ a náš zdroj čchi a krve, náš hnací motor a ovlivňuje naši imunitu.

 • patří k JIN (je to naše výživa)
 • svojí nasládlou chutí působí v organismu na všechny směry (nahoru, dolů, do stran)
 • mají povahu neutrální až osvěžující
 • vyživují, zvlhčují, uvolňují stagnace, hleny, otoky
 • působí na pokožku regeneračně a zjemňují ji
 • v kombinaci s jinými bylinami působí na vlhkostní režim v pokožce
 • nejvíce používané jsou oleje: Slunečnicový, Jojobový, Sezamový, Olivový, Makadamiový, Kokosový, Arganový a Avokádový

obrázek: JOJOBA

Působení olejů z pohledu TČM ve vztahu k orgánům elementu/hybateli/prvku ZEMĚ :

 • mají vliv na vlhkostní režim pokožky
 • řídí a kontrolují pohyb energie čchi a krve
 • mají vliv na metabolismus těla
 • mají vliv na lymfatický systém
 • mají vliv na cévní stěnu
 • mají vliv na přepravu tekutin v těle. Když jsou v těle otoky a městnání „vody“ , je potřeba vždy řešit a léčit Slezinu
 • Slezina také kontroluje svaly a končetiny
 • některé oleje jsou silně vyživující, např. Sezamový a využívají se k léčbě osteoporózy, zatuhlých kloubů
 • pokud je Slezina vyčerpaná a oslabená, projeví se to na našich rtech (vysychání, praskání rtů, pálení, suché rty)
 • pokud je Slezina silně oslabená a vyčerpaná, tělo sahá do svých rezerv a do „ledvin“

obrázek vlevo: MAKADAMIA , vpravo: KOKOSOVNÍK

Jedinou menší výjimkou je OLIVOVÝ OLEJ, který má astringentní (stahující) účinky a vstupuje také do dráhy plic a žaludku a řadí se spíše k elementu/prvku/hybateli DŘEVO, který zvlhčuje plíce, tlusté střevo, léčí suchost plic (suchý kašel) a zácpu, ale také suchou pokožku. Rodí tekutiny a stahuje a zpevňije a udržuje tak v pokožce vlhkost.

obrázek: OLIVOVNÍK

SEZAMOVÝ OLEJ patří mezi tonizační a silně povzbuzující oleje. Má i protizánětlivé účinky, je bohatý na vitamíny a obsahuje vysoký podíl vápníku, který je důležitý na zpevnění kostí a zubů a pro ženy v přechodu a klimakteriu. Chrání před vznikem osteoporózy při pravidelném používání na pokožku a konzumaci.

obrázek vlevo: AVOKÁDO a vpravo: ARGAN

AVOKÁDOVÝ a ARGANOVÝ olej se využívá do kosmetických přípravků pro stárnoucí pleť. Zvlhčuje ji, vyživuje a regeneruje. Oba patří k povaze neutrální až ochlazující a udržují tonus pokožky.

Všechny zmíněné oleje obsahují přípravky Dr.Hauschka, Argital a Inlight. Dr.Hauschka a Argital používají oleje z ekologického zemědělství a některé mají certifikaci Demeter. U Inlight jsou všechny oleje v organické kvalitě, Inlight tělové oleje: s Arnikou a Zpevňující a nový olej MEN Toning, u kterých je „základem“ Sezamový a Olivový olej. Podrobnější info o těchto olejích jsem psala v článku o Lymfatické masáži těla s produkty Inlight: ZDE.

Účinky zmíněných olejů jsou prokázány při dlouhodobém a pravidelném používání. Mají vliv na naši pokožku a zdraví. Patří k celostní „léčbě“ – holistické.

—————————–

❗❗Pozn.: Veškeré údaje zde uvedené jsou z mých zdrojů tradiční čínské medicíny (přednášek a knih) a knih o využití bylin podle tradiční čínské medicíny. Veškeré texty zde uvedené jsou mým vlastnictvím a je zakázáno je kopírovat bez mého souhlasu nebo bez označení mé osoby.❗❗

Děkuji. S láskou Vaše Bioamálka – La Eva ❤

CO ZNAMENÁ JIN – JANG V BĚŽNÉM ŽIVOTĚ

Vše na Zemi, co souvisí s biologickým rytmem a přírodou, přírodními zákonitostmi a člověkem je na principu JIN A JANG. Co to vlastně znamená pro nás „běžné“ osoby, které se snažíme v tomto souladu a duchu s přírodou žít, ale občas nám uniká ta podstata bytí ?

Ti, co mě sledují na sociálních sítích (Instagram a Facebook) ví, že občas přidávám fotky s bylinkami, potravinami, kosmetickými přípravky Dr.Hauschka, Argital nebo Inlight a píšu k nim, že jsou chladné, teplé… anebo povahy jin či jang. Tradiční čínská medicína patří mezi holistickou léčbu. Patří sem právě i přípravky výš uvedené a nesoucí název antroposofické. Název HOLISTIC je v jednoduchém překladu = CELOSTNÍ. Přistupuje se zde k člověku jako celku, kde celek tvoří fyzické tělo a astrální (duševní) tělo , kde působením např. nějakých bylin či bylinných přípravků ovlivňujeme celý systém = obě těla. K holistické léčbě patří bylinná léčba, akupunktura, homeopatie, antroposofické přípravky, vybrané potraviny, ale i masáže, ošetření pleti antroposofickou biokosmetikou, lymfatické masáže atd. V loňském roce jsem zde psala o působení bylin a přípravků Inlight při TERAPII INLIGHT PRETTY nebo WELLNESS , ale i o LYMFATICKÉ MASÁŽI TĚLA s přípravky Inlight, která je tzv. mostem mezi oběma světy – astrálním (duchovním – duševním) a tím fyzickým.

A nyní už k názvům samotným, protože jak se znám, napíšu mraky myšlenek v hlavě a samotná podstata pak uniká 🙂 .

CO JE JIN

 • tělo aneb nádoba pro příbytek ducha
 • hmota
 • výživná složka našeho těla
 • patří sem veškeré tělní tekutiny (krev, lymfa …)
 • je uvnitř nás a chrání nás zevnitř
 • magnetická síla (pole)
 • zemská síla (uzemňuje nás)
 • byliny či přípravky a potraviny s povahou JIN jsou většinou ochlazující, zvlhčují, jsou povahy studené a osvěžující, chladivé, ale i vyživují a regenerují
 • patří sem seskupení led a voda
 • potrava
 • chlad
 • tma
 • noc
 • Novoluní
 • roční období zima
 • Zimní Slunovrat
 • světová strana Sever
 • část dne – půlnoc
 • nechci vyloženě říkat, že ŽENY, i muži mají jinovou složku, ale jin k ženám patří více
 • esence JIN odchází u žen s každou menstruací, s každým porodem, kojením
 • esence JIN je uskladněna v prsou

Podle holistické léčby se pak při různých onemocnění řeší nedostatek či nadbytek.

NEDOSTATEK JIN = patří sem příznaky jako: mrzutost, napětí, náladovost, bolesti hlavy s pocitem horkosti, červený obličej, horkokrevnost, noční pocení, návaly horkosti v období přechodu u žen, ale i suchá pokožka, vysychání tekutin v těle. (Oslabuje nejvíc orgán srdce a játra).

NADBYTEK JIN = patří sem příznaky jako: otoky, zadržování tekutin, pocit chladu a studených končetin, anémie, oslabená imunita, kožní problémy, astma, mokvavé projevy na kůži (akné, ekzémy, Růžovka aj.), nadváha ze zadržování tekutin, špatný tok lymfy, lymfedémy aj. O lymfedémech a špatné lymfě jsem psala v článku: zde. (Oslabuje nejvíc orgán ledviny).

CO JE JANG

 • naše vědomí, náš duch (duše)
 • naše jiskra života
 • energie čchi (Qi) , která proudí v našich meridiánech (ty jsou ve fasciích)
 • energetické – elektrické pole a síla
 • životní energie – nehmotná
 • astrální tělo
 • Nebesa
 • patří sem hormony a emoce
 • je spíš na povrchu a povrchových drahách v podkoží
 • má ochrannou – obranou funkci
 • aktivní síla
 • světová strana Jih
 • oheň a pára
 • byliny, potraviny, přípravky, které obsahují jangové složky na nás působí hřejivě, aktivují, prokrvují, čistí, prohřívají
 • Úplněk
 • roční období léto
 • Letní Slunovrat
 • část dne – poledne
 • opět nechci psát, že je to mužská energie, ale jangový charakter se spíš přisuzuje mužům
 • patří sem i vznětlivost, hněv, křik, výbuchy zlosti, agresivita

Když v těle je nadbytek či nedostatek jangové složky dochází ke zdravotním problémům.

NEDOSTATEK JANG = chybí elán, chuť do života, chybí energie, nezájem o sexuální život, oslabená imunita, bolesti v bedrech, pocity chladu a zima aj. (Oslabuje nejvíc orgán: ledviny).

NADBYTEK JANG = stavy agrese, výbuchy zlosti, výkyvy nálad s převahou výbušnosti a vznětlivosti, vysoký krevní tlak, infarkt, červená pleť… představte si naštvaného ředitele firmy, který je naštvaný, že něco nefunguje a je minutu před stavem výbuchu zlosti s rumělcem v obličeji 🙂 = typický příklad nadbytku jangu. ( Tento stav oslabuje nejvíce orgány: játra a srdce).

Bez JIN by nebylo JANG a naopak. Jeden bez druhého neexistuje, pokud dojde k oslabení až ztrátě jednoho = nastává smrt. Je to neustálý koloběh a oba protiklady se navzájem přitahují , koření v sobě a vzájemně se přeměňují, kontrolují, rodí a prolínají.

Některé osoby se dají dobře „léčit“ jen přes energetické dráhy (jangovou složku). Hodně takové osoby cítím a vnímám a tak nějak podvědomě vím, co je pro ně vhodné a dobré. Ano, přiznávám, že se mi s takovými lidmi pracuje a ošetřuje je, lépe. Jsme naladěni na stejnou vlnu energií a přes ošetření a bylinné přípravky, jako je např. velmi energeticky silný Inlight, je dostávám do stavů „blaženosti“ a rovnováhy.

Osoby, které nemají silnou energetickou dráhu posílenou a „vybudovanou“ ( nejsou tzv. vědomí ), nejde tyto osoby energeticky posilovat. U nich je vhodnější naopak spíš sáhnout a volit „léčbu“ přes složku jinovou (potrava, byliny k vnitřnímu užití). Týká se to právě zmiňovaných lymfatických masáží, kdy u těchto osob je velmi důležitá strava, když se lymfatická masáž provádí. Pro tyto osoby jsou velmi vhodná cvičení či meditace, aby posílili složku jangovou a byli víc v rovnováze a posílili víc své astrální tělo a nežili jen v tom fyzickém.

Tohle jsou věci, ke kterým se musí každý jedinec propracovat sám, aby měl spojení mezi jin a jang, mezi astrálním a fyzickým tělem. Není to pravidlem, že při energetickém a výživném ošetření, jako je např. TERAPIE INLIGHT PRETTY a WELLNESS (viz výše uvedené) nenaladím klientku a „otevřu v ní určité propojení“.❤

VEŠKERÉ INFORMACE A PŘÍZNAKY ZDRAVOTNÍHO STAVU ZDE UVEDENÉ JSOU JEN INFORMATIVNÍ A NESLOUŽÍ JAKO NÁHRADA STANOVENÍ PŘESNÉ DIAGNOSTIKY ! VAŠ ZDRAVOTNÍ STAV JE NUTNÝ KONZULTOVAT S LÉKAŘEM ČI TERAPEUTEM TČM.

Levandule – povaha jin


———————

❗❗Pozn.: Veškeré údaje zde uvedené jsou z mých zdrojů tradiční čínské medicíny (přednášek a knih) a knih o využití bylin podle tradiční čínské medicíny. Veškeré texty zde uvedené jsou mým vlastnictvím a je zakázáno je kopírovat bez mého souhlasu nebo bez označení mé osoby.❗❗

Děkuji.

S láskou Vaše Kosmetika La Eva alá Bioamálka

GUA SHA – očima „La Eva“

POPULÁRNÍ GUA SHA DESTIČKA – JE VHODNÁ PRO DOMÁCÍ POUŽITÍ ?

Celý tento článek vznikl na žádost některých „mých“ klientek a sledujících na sociálních sítích. Proč? Poslední dobou je těchto videí nějak moc. Dostal se mi „na oči“ příspěvek s videem, kde paní (údajně kosmetička, ale její certifikaci jsem nikde nedohledala) předváděla svým sledujícím na Instagramu (sledujících je skoro 13 tisíc ), jak taková domácí péče a masáž s destičkou Gua Sha má vypadat. Po shlédnutí jsem se chytala za hlavu a říkala si: „Tak tohle snad nééé“!!! Co jsem stačila shlédnout, bylo špatně, od tak zvaného „šmrdlání“ destičkou sem tam na dekoltu, krku, kde směr tahů byl protichůdný, až po obličej, kde tomu nebylo jinak. A pak se strhla lavina nevhodných komentářů k mé poznámce pod ono video: „Pardon, nedá mi to nereagovat, ale takhle by masáž s Gua Sha destičkou opravdu vypadat neměla. Je to celé špatně…“ O těch komentářích se zde zmiňovat a rozebírat je, nebudu. Říkám si, že některé osoby jsou chytré akorát tak přes písmenka a argumenty k danému tématu jim asi došly. V mých silách a možnostech není vidět a „prověřovat“ podobné účty na sociálních sítích a ani to dělat nechci. Tentokrát to přerostlo v neúnosnou míru a klientky pak neví, co je tedy dobře a co špatně. Pokud si daná osoba za tím,co dělá, plně a zodpovědně stojí, tak proč už zveřejněná videa s komentáři ohledně špatně prováděné masáže maže??
Já sama takové účty nesleduji. Co se ke mně dostane je většinou přeposlané s odkazem na dané video s komentářem: „Evo prosím Vás, co Vy na to?“.
Za sebe Vám chci sdělit, že takhle opravdu NE a ti, kteří taková videa točí a doporučují, jak je Gua Sha skvělá a vyhladí Vám vrásky – LŽOU! A pokud někdo takové informace šíří dál prostřednictvím tisíců sledující osob a tyto informace jsou ve sdíleném videu špatně a až zdraví nebezpečné, pardon, ale tento člověk buď nemá adekvátní vzdělání či akreditaci anebo mu je Vaše zdraví jedno a jde této osobě pouze o prodej.
Pokud něco šířím mezi širokou veřejnost, tak si o daném tématu alespoň najdu pravdivé informace anebo se poradím s odborníkem v této oblasti. Zda jsou certifikáty a akreditace důležité? ANO i NE. Znám spoustu osob, které certifikáty ani akreditace apod.nemají a svoji práci dělají na velmi profesionální úrovni, protože se sami neustále vzdělávají. Pokud je to tak, nemám k tomu ani za mák výhrad či připomínek.

Jestli se nad někým povyšuji?
Čím? Řekla bych to spíš o těch na druhém břehu.
Roky práce, studia, stovky spokojených klientek a řešení kožních problémů a 28 let nasbíraných zkušeností a 11 let plně funkční malý salon v Praze. To je povyšování ? Pokud bude společnost takové samo-pseudo-odborníky tolerovat, víte co, od zítřka je ze mě plastický chirurg ! 😊😊

Podotýkám, že tímto příspěvkem nikoho neurážím a není namířeno proti nikomu. Jestli se v tom někdo „najde“, měl by se nad sebou zamyslet 😊 .

O tomhle tématu s Gua Sha destičkou jsem diskutovala s certifikovanou terapeutkou na Gua Sha masáže od 1.školy TČM v Praze, paní Martinou Pechancovou. Přikládám odkaz na její profil na Instagramu: zde .
Obě jsme se shodly v tom jistém smyslu a směru, že Gua Sha není pro domácí použití.

Každopádně si stojím za tím, ze svého povolání kosmetička – kosmetolog a lymfolog, že Gua Sha masáž by se neměla provádět doma a nepatří do rukou laiků.

Gua Sha destička by měla být vyrobena z minerálních kamenů (polodrahokamů).

TČM (tradiční čínská medicína) většinou používá destičky z NEFRITU. Je to minerální kámen (polodrahokam) zelené barvy a Číňané tento kámen považují jako cenný, cennější než diamant. Jeho barva má harmonizující účinky na psychiku a je spojen s dráhou a orgánem ledvin + močový měchýř.  Masáží obličeje se dvěma destičkami se stimuluje krevní  a lymfatický oběh, oběh čchi v meridiánech a při správně prováděné masáži v salonu dokáže nahradit i lifting, výplně kvůli eliminaci vrásek aj. Silně prokrvuje pleť, dochází někdy k výsevu pupínků, které nám ukazují nedostatky a problém v dané části obličeje. Podle těchto výsevů se odhalí určité onemocnění  (výsev probíhá většinou v orgánu, kde je problém). Pak následuje diagnostika a celostní péče (strava, bylinné směsi, kosmetická péče, masáže apod.).

S Gua Sha destičkou a masáží s ní ovlivňujeme energii čchi, která je v akupunkturních drahách (meridiánech) na celém těle. Bez znalostí základů tradiční čínské medicíny a systému akupunkturních drah nelze tuto masáž provádět. Gua Sha se využívá i při akupresuře a masážích ke stimulaci tkání a svalů, aby došlo k jejich prokrvení a uvolnění stagnace (blokády).

Gua Sha destička je terapeutický nástroj.

Dnešní marketingový trh a trend pořizovat si destičky či rollery k domácímu použití je z mého pohledu hloupost a pouze jde o módní výkřik.  Pro ty z Vás, které si destičky či rollery pořídily moje rada zní…Ty z Vás, které jste „mými“ klientkami a doba Kovidová to snad brzy dovolí, abychom se viděly, hlásám: „Vezměte si s sebou na kosmetické ošetření či lymfatickou masáž svoji destičku či roller a velmi ráda Vám ukážu, jak s ní NEpracovat “ (pokud o to pořád i tak stojíte a nechcete na destičce jen tak utírat prach ). Ty z Vás, které jste na druhém konci republiky či dál, postup a moje rada zní:

 • VIDEO ANI POSTUP VÁM NEMOHU POSKYTNOUT, PROTOŽE JSEM PROTI DOMÁCÍMU POUŽÍVÁNÍ VEŠKERÝCH KOSMETICKÝCH NÁSTROJŮ A PŘÍSTROJŮ !
 • Gua Sha destičku raději využijte na rozmasírování zatuhlého trapézu s pomocí kvalitního oleje, který do pokožky masáží vpracujete.

Viz výš uvedené výsledky s Gua Sha masáží na obličeji při domácí péči nedocílíte ! Buď si zablokujete lymfu nebo zaděláte na pořádnou krevní sraženinu (hematom), který může vyvolat zánět.

Kdo chce pro svoji pleť udělat ještě něco navíc, raději doporučuji kvalitní a bezpečnou metodu:

Obličejová gymnastika (jóga)

Jde o metodu, při které se pravidelným cvičením obličejových svalů zpevňuje svalstvo již ochablé anebo pomáhá předcházet ochabnutí obličeje a krčního svalstva jako prevence.

Skvělou brožuru má přímo Dr.Hauschka za necelých 100 Kč , kde je vše podrobně vysvětleno a  je zde zakreslena sestava doporučených cviků.

Závěrem bych chtěla varovat před jakoukoli obličejovou stimulací lymfy, masáží či masáží s Gua Sha v domácím prostředí či osobou, která tuto masáž neumí dobře a bezpečně provádět!

Sama jsem řešila s klientkami vloni v létě problém s otokem a zablokováním lymfy. Jak silně je místo na obličeji bolestivé, jak těžko se pak odstraňuje tato stagnace (blokace) a otok a jaké zdravotní následky tento módní výstřelek může mít. Ve občasné spolupráci s panem doktorem Vlasákem a Polievkou (oba přední lékaři lymfologie v Praze) řeším lymfatický systém a veškeré problémy s tím spojené (formou seminářů či osobně). Oba by Vám mohli povídat, jak je otok a bloklá lymfa v těle zdravotně nebezpečná. Článek o lymfologii podrobněji: odkaz zde.

(obrázek je z brožury: Obličejová gymnastika od Dr.Hauschka)

Jak to mám u sebe a se sebou?

Destičky mám doma (zatím) dva kusy z Ametystu od Inlight. Velmi nemile mě překvapilo, že tyto Gua Sha destičky jsou k prodeji i pro veřejnost a nejsou pouze nástrojem pro kosmetičky a terapeuty Inlight.  Já je Vám, milým klientkám, ke koupi rozhodně nedoporučuji!  Plně a dostatečně Vám postačí kvalitní kosmetické přípravky pro Váš typ pleti a Vaše příjemně teplé a čisté prsty a dlaně. Většinou je využívám na zatuhlý trapéz či bedra.

Jako lymfolog + kosmetolog samozřejmě v rámci studia TČM na víkendový seminář s Gua Sha destičkami přihlášená jsem a čeká mě v říjnu 2021. Pak masáž s Gua Sha  provozovat v salonu budu, ale pouze pro určité typy klientek, které mají „normální“ pleť bez citlivosti či kožních problémů. A jak mnozí z Vás víte, specializuji se spíš na ty „problematické“ a u nich rozhodně na obličeji masáž s Gua Sha provozovat nebudu a nemohu.

„ZPŮSOB CÍTĚNÍ A CHTĚNÍ JSOU STAVY, KTERÉ URČUJE SÁM ČLOVĚK NA ZÁKLADĚ VLASTNÍ VOLBY, NIKOLI PŘÍRODA „.

Elisabeth Sigmund 

– byla zdravotní sestrou, vystudovala několik semestrů medicíny, zajímala se o byliny vhodné pro péči o pleť a vystudovala lymfatickou drenáž od manželů Vodderových. Veškeré tyto poznatky shrnula v jedinečný koncept péče o pleť s bylinnými přípravky Dr.Hauschka, které jsou v souladu s principy WALA a lymfatickou stimulaci pomocí štětců.

Její poselství zní:  PÉČE O PLEŤ JE ZDRAVOTNÍ PÉČE.

Tuto lymfatickou stimulaci pomocí štětců používám a pracuji s ní při lymfatické drenáži (masáži těla a obličeje)… odkaz zdeTato masáž je velmi jemná a přitom má nedozírné výsledky a efekt kosmetický i zdravotní.

Tak co, ještě si chcete „drhnout“ obličej destičkami a různými pomůckami? 😊

S úctou Vaše La Eva ❤