„La Eva“ a Rosacea v roce 2021

V lednu 2021 tomu bylo 5 let, co jsem se začala řešit Rosaceu / Růžovku / Akné Rosacea přes tradiční čínskou medicínu (byliny, akupunkturu a následně stravu). Jak jsem na tom nyní, v den psaní příspěvku (viz foto z dnešního rána 10/3/2021 jako úvodní fotka – bez makeupu a filtrů. Mám jen pudr Dr.Hauschka a na lícních kostech rozjasňovač v malém množství).

S přístupem: „Dejte mi byliny, řekněte, co mám a nemám teda jíst, krém, kterým se mám mazat“… a ono to samo odejde… Pokud budete bylinné produkty brát jako „prášky“, že ho do sebe hodíte a zapijete, pak si v rychlosti něco sníte… s takovým přístupem to neodejde NIKDY!

Rosacea je z pohledu západní medicíny (ZM) autoimunitní onemocnění a velmi málo kdy se ji podaří s pomocí mastí a dermokosmetiky odstranit, maximálně tak zmírnit její stadium a průběh.

Za těch 5 a něco let čím dál víc zjišťuji, že bez uvědomění si sebe sama (obzvlášť u žen), co děláme vlastně špatně, jak moc velké nároky jsou na nás kladeny atd. JE TO ALE O NÁS SAMOTNÝCH, CO MY SAMI DOVOLÍME.  Často slýchávám či čtu z Vašich zpráv, jak Vy nemáte čas, nic nestíháte, jste neustále ve spěchu atd…  Jóóóó té se to mluví, co? Jojo mluví, protože já sama jsem si tímhle prošla a moc dobře vím, že kdybych nezačala u sebe, žádná TČM a byliny by mi nezabraly. Změnila jsem svoje chování, svoje priority, přestala vytvářet problémy, které byly většinou vytvořeny akorát tak v hlavě, přestala se stýkat s lidmi, kteří mi odebírali energii a vysávali mě. Přestala řešit minulost a věci, co změnit nejdou. Naučila jsem se to přijímat a vnímat víc ty maličkosti kolem sebe. Někdo to dokáže sám a uvědomí si to, někdo potřebuje pomoc. Od toho jsou tu odborníci a terapeuti, kteří Vám pomohou s emocemi a psychickými pochody, nad kterými občas už člověk ztrácí kontrolu. Nebojte se o ně požádat,obzvlášť v této nelehké době.

Růžovka (Rosacea) nám VŽDY ukazuje, že ve svém životě děláme „něco“ špatně. Pokud mi nevěříte brát Vám to nebudu, třeba to jednou pochopíte.

Po asi stopadesáté to píšu, že na Růžovku neexistuje stejný „lék“. I když u 80% postižených (většinou žen) jde o nerovnováhu krve, její nedostatečnost a výživu. Podle TČM (tradiční čínské medicíny) je krev ovlivňována, transformována, uchovávána, skladována atd. ve všech tzv. ZANG orgánech, pod které patří Srdce, Plíce, Slezina, Játra, Ledviny. My ŽENY bez vyživené krve, její dostatečnosti , s ní související i hormonální rovnováze atd. nedokážeme vlastně existovat. Pokud ženě chybí JIN (kam patří i krev) dochází k poruchám: nejdříve se projevuje únavou, vyčerpaností, bledou pokožkou, lámavými vlasy a nehty, bez lesku, trpělivosti, pocitem suchého oka, rozmazaným viděním, pak dochází k dalším a hlubším problémům, které vznikají na dráze daného orgánu či orgánu jako takovém. Projevuje se to na PMS, menstruaci či dokonce vynechání menstruace, neschopnost otěhotnět, s těhotenstvím, kojením…V poslední řadě pak na kůži (to už náš organismus volá o pomoc).

Právě proto Rosaceu „řeším“ individuálně, u každého jedince je vždy přítomnost dalších škodlivin, průběhu života, emocí, práce, stresu atd. Záleží, který orgán a dráha s tím související je „poškozena“ a oslabena. Jak ze svého pohledu řeším Rosaceu s klienty se dočtete v článku: KONZULTACE.

TRADIČNÍ ČÍNSKÁ MEDICÍNA NEMOCI NELÉČÍ, ALE DÁVÁ ORGANISMUS DO ROVNOVÁHY A POMÁHÁ BYLINAMI, STRAVOU A CVIČENÍM : „CO JE OSLABENÉ = POSÍLÍ, CO JE V NADBYTKU = ZKLIDNÍ“.

SEM PATŘÍ I ANTROPOSOFIE (zakladatelem je Rudolf Steiner – spoluzakladatel  bio kosmetiky Dr.Hauschka) a další antroposofická bio kosmetika, se kterou pracuji, jako je Dr.Hauschka, Argital a Inlight. Všechna tato antroposofická biokosmetika navrací pleti rovnováhu a zharmonizovává ji, pokud se správně používá (je zde důležitý postup, ale i přístup).

Takže ti, kdo sledují můj FCB a IG účet vědí, že občas přidávám recepty a takové rychlé snídaně či tipy na stravu, která se týká Rosacea a výživy krve.

Podotýkám, že ne v každém případě se může jednat o „poruchu“ výživy krve a proto je důležité toto onemocnění řešit individuálně, často klientky zlobí i trávení, žaludek, alergie atd., což s tím úzce souvisí. Jednotná strava – dieta  – zde neexistuje! Podle TČM na 1 nemoc je potřeba více léků a zase naopak, jeden lék pomůže na víc nemocí…

A co cvičení? O tom jsem psala nedávno, jak je důležité, obzvlášť s příchodem biologického jara. Myslím, že za vše mluví fotka pod tímto příspěvkem. Je to z knihy: Žijte dobře, žijte dlouho.

❗❗Pozn.: Veškeré údaje zde uvedené jsou z mých zdrojů tradiční čínské medicíny (přednášek a knih) a knih o využití bylin podle tradiční čínské medicíny. Veškeré texty zde uvedené jsou mým vlastnictvím a je zakázáno je kopírovat bez mého souhlasu nebo bez označení mé osoby.❗❗

Děkuji ❤

S láskou Vaše Kosmetika La Eva – Bioamálka ❤

Lymfa – lymfologie

O lymfě, lymfatickém systému, významu lymfy pro náš život a o lymfatických drenážích jsem napsala víc článků a ty Vám souhrnně vypíšu v obsahu níž. Proč se k danému tématu vracím a co Vám chci sdělit? To se dozvíte v dalších řádcích. 🙂

V sobotu 19.9.2020 jsem se zúčastnila semináře o lymfologii u lékaře a předního uznávaného českého lymfologa MUDr. Vlasáka. Nějak jsem i doufala, že se dozvím nové věci v této oblasti a hlavně mi šlo o to, abych se ujistila, že vše, co dělám je správné a účinné. Občas si říkám: „Ty jo, to jsem nikde neviděla a dělám to tak“. Nějak mi ty informace chodí samy tam seshora a začnu je praktikovat dle mého uvážení. (Jak říká můj muž – tebe brzo upálí za čarodějnictví 😆).

V tomto článku se budu věnovat převážně tématu pro ženy, které trpí blokádou lymfy a spadají pod typ gynoidní ( typ postavy Venuše) a trpí blokádou lymfy, tzv. „LIPEDÉM“. Zde nejde o problém celkové obezity, většinou je zde silná genetika (dědičná dispozice) a špatná životospráva a nesprávný pohyb a strava to celé jen zhoršují! 80 let se tomuto problému nikdo v lékařství nevěnoval, až profesor a lékař Oldřich Eliška, který napsal učebnici Lymfologie a začal šířit informace o tomto typu poruchy lymfy pomocí seminářů, institucí a klinik, které se tímto problémem zabývají a chtějí zabývat a začaly se přednášet i na fakultách pro budoucí lékaře.

U tohoto gynoidního typu je důležité se zaměřit na celoživotní změnu a typ terapie, tzv. WBT (Water Balance Therapy) = léčba lipedému:

 1. důležitá skladba potravy, ve které má „převahu“ a dostatečné zařazení bílkovin (jídelníček se pevně nesestavuje z důvodu, aby si každý klient naučil hlídat sám příjem kalorií a vyváženost ). Jídlo se doporučuje při osobním vyšetření a konzultaci u každého jedince zvlášť a vysvětlí se, jak a co jíst.
 2. pohyb a hlavně jaký! Nedoporučují se sportovní aktivity, které vyvolávají vysokou TF (spining,rychlý běh, aerobik), nedoporučuje se ani saunování a horké koupele. Nejúčinnější pohyb je chůze a plavání a jóga, qigong a taichi.
 3. dýchání – hluboké zaměřené na břicho a střed (vysvětlím těm, které ke mně chodí na lymfodrenáže osobně jak a proč).
 4. lymfatická masáž a drenáž v pravidelných intervalech (jak často záleží na každém individuálně a dle typu problému. Někomu stačí kůry 2-krát ročně, pro někoho je naopak vhodné chodit v pravidelných intervalech, např. 1-2x měsícně apod.)
 5. vhodné přípravky na kůži (kosmetika s Matrix. O „Matrix“ Inlight zde), které se dostanou do kůže a podkoží při domácí péči a při ošetření v salonu či klinice. Takovým účinným přípravkem je např. Zpevňující olej od Inlight.
 6. komprese – legíny a punčochy do pasu, které jsou speciálně upravené na lymfu a ne na žilní systém! Ze začátku léčby postačí 1 hodina nošení bezprostředně po lymfatické masáži (drenáži) a je nutné mít tyto legíny či punčochy při pohybu! Nefungují v klidu. Pokud se pak lymfa rozproudí je vhodné tyto komprese nosit v mezidobí mezi kůrami či masážemi.
 7. tejpování může nahradit lymfatickou masáž či kompresi. Jen je velmi důležité mít tejp správně aplikovaný.
 8. vnitřní podpora = správná strava a vhodné adaptogeny, které nejsou návykové. Dále flavonoidy, antioxidanty a vitamin C nejlépe v lipozomální formě.

Lymfa má pro náš život tři základní funkce:

 1. transportní
 2. drenážní
 3. obrannou.

Pokud v mezibuněčném prostoru zůstává „tekutina – voda“ = nefunguje lymfa = dochází k tzv.záplavám a vznikají otoky, pocit těžkých nohou a ukládání toxických látek a tuků v těchto mezibuněčných prostorách. Při vážném onemocnění a nesprávné životosprávě, nedostatku pohybu může dojít až k tzv.sloním nohám a poruše lymfy a celkového zdraví jedince.

Bohužel lipedém a gynoidní typ žen se bez stálé ( pravidelné) lymfatické drenáže a dodržování stravy a pohybu neobejde celoživotně.

Obsah mých článků o lymfě:

 1. Význam lymfy
 2. Lymfatická masáž „La Eva“ postup
 3. Lymfatická masáž – doporučení před a po
 4. Doporučené potraviny při očistě 1.
 5. Očistné potraviny 2.
 6. Lymfatická masáž z pohledu antroposofie
 7. Význam lymfatického systému – početí, těhotenství…
 8. Lymfatická a zpevňující masáž nohou s olejem od Inlight
 9. Co jíst při očistné dietě a lymfatických kůrách (zaměřených na očistu)
 10. Celulitida
 11. Terapie Inlight wellness (zaměřená také na lymfatický systém)
 12. Lymfatická a kosmetická masáž obličeje, krku a dekoltu (s metodou Dr.Hauschka)
 13. Úplně první článek o lymfě (všeobecný) a stále platný
 14. Varianty kosmetických ošetření, při kterých se pracuje s lymfou
 15. Rituál La Eva s lymfatickou masáží (včetně dolních končetin)

Ke každému klientovi přistupuji individuálně a jednotlivě a sestavuji doporučení jemu na míru.

„Lymfatická, rytmická a meridiánová masáž je mostem mezi astrálním a fyzickým tělem.“ (Rudolf Steiner- lékař, antroposof, učitel)

O tom to spojení jsem se nedávno přesvědčila s mojí klientkou, která osobně řekla, že lymfatická a zpevňující masáž s olejem od Inlight jí přináší lehkost, svobodu a tento most a „astrálno“ jsme pocítily obě dvě. 🦋

————-

❗❗Pozn.: Veškeré údaje zde uvedené jsou z mých zdrojů tradiční čínské medicíny (přednášek a knih) a knih o využití bylin podle tradiční čínské medicíny. Veškeré texty zde uvedené jsou mým vlastnictvím a je zakázáno je kopírovat bez mého souhlasu nebo bez označení mé osoby.❗❗

Děkuji. ❤

S láskou a zdravou lymfou Vaše Kosmetika La Eva – Bioamálka ❤

Články o ROSACEA : obsah

20200308_171924
 
 
13.6.16
 
 
 
Jsou tomu, na den přesně (2/2020), 4 roky, co jsem se začala léčit tzv. na vlastní triko s Rosaceou a jak vidíte na fotkách, jsem zdravá a s pletí čistou už skoro 3 roky.
Tento článek je pro Vás spíše takovým obsahem, abyste se lépe orientovali v článcích, které jsem v průběhu 4 let sepsala, tak, jak šel se mnou čas a s Růžovkou.
 
Zklamu Vás, NEEXISTUJE lék, návod pro VŠECHNY, jediná věc, výjimečná kosmetika, dieta, stejná strava… která je pro všechny, které trpí autoimunním onemocněním Rosacea.
Jak se dočtete v článcích, je třeba přistupovat ke každému individuálně, osobně, „prozkoumat“ Váš životní styl, staré křivdy X let zpět, co tomu předcházelo… nemoci, nevhodná strava, velká zátěž, stres, trauma atd. Patří k tomu u některých vyčerpání z četných porodů, kojení v průběhu několika let , nedostatek spánku, odpočinku, nedostatečná – nevyvážená strava atd. To vše probírám při konzultacích – viz článek ze srpna 2019: Konzultace při kožních problémech
 
Stále dávám dohromady poznatky, příčiny, proč….. i tak bych Vám ráda tímto pomohla, přiblížila průběh a to, že se s Rosaceou dá ruku v ruce žít a převzít nad ní vládu a zvítězit, uzdravit se. JDE TO!
Trvá to několik měsíců, až let, ale jde to. Na první místo kladu psychiku a neřekla bych, že na druhé místo, ono to je vlastně také první místo, strava. Pro Váš organismus, Vaše tělo, životní styl, pro Vaši osobitost je to vždy velmi individuální. Psychika, strava a k tomu byliny tradiční čínské medicíny, které se předepisují na míru, nad Rosaceou zvítězily.
 
Rosacea je VNITŘNÍ ONEMOCNĚNÍ ORGANISMU a je třeba ji řešit hlavně vnitřně. Věřte mi, že žádné krémy, žádná zázračná kosmetika, laser, léky Vám od ní nepomůžou. Správně zvolené kosmetické přípravky jsou důležité, aby Vám pleť nedráždily, udržovaly ji klidnou, hydratovanou, opečovávanou. Vyhněte se chemické kosmetice! Určitě zvolte přírodní, nejlépe čistou BIO nebo organic. Nezapomínejte na to, že kůže je naším největším orgánem a přes kůži jde do těla velmi mnoho. O kůži je třeba kvalitně pečovat. Vhodné přípravky jsem některé uvedla v článcích, od té doby uteklo hodně vody a mám pro Vás ještě další typy na kvalitní bio a organickou kosmetiku. To vše ale doporučím, až osobně při a po konzultaci. Jak jsem uvedla, každý jsme jiný
a potřebujeme individuální přístup a péči.
20200815_093000
Všechny tyto články vznikly proto, že já sama jsem několik měsíců marně pátrala, abych se co nejvíc dozvěděla o Rosacea a jak ji vyléčit. Nikde jsem nic nenašla, teda vlastně našla, bludy, že se Rosacea nedá vyléčit, že je to kožní onemocnění a výrok mé obvodní lékařky (ke které už dávno nechodím), že se Rosacea nedá vyléčit, že se s tím mám smířit a prý je to chronické, to mě dovedlo na cestu, kterou chci přiblížit Vám VŠEM, kteří touto nemocí trpíte. Dokonce mi jedna MUDr. řekla, že je to infekční (směju se doteď !!!) a že nesmím mezi lidi, tím pádem nesmím vykonávat práci kosmetičky, kosmetologa a lymfomasérky…. Co dodat: směju se a klepu si přitom na čelo.
 
 
20191109_153429
 
 
OBSAH NA MÉ ČLÁNKY O ROSACEA (uveden měsíc a rok, ve kterém máte hledat):
 1. 12/2015 – první článek o mně a Rosacea
 2. 3/2016 – jsou zde 2 články, včetně fotek, jak jsem vypadala. První příspěvek a druhý.
 3. 8/2016 – je vidět zlom po půl roce braní bylin TČM a úpravy stravy
 4. 3/2017 – rok léčby a postupné uzdravení se zde
 5. 5/2017  článek zde 
 6. 6 /2017 článek s aktuální fotkou v roce 2017 a „jen tak povídání“
 7. 8/2017 – fotky rozdílu 2 let od léčby s TČM: zde 
 8. 11/2018článek o kožních problémech a jejich příčinách všeobecně
 9. 5/2019 – rozdíl po 3 letech zde
 10. 8/2019konzultace při kožních problémech. Jak s klientkami řeším Rosaceu a jiné kožní problémy.
 11. pleť s Rosaceou ošetřuji při kosmetickém ošetření takto: Hypoalergenní ošetření
 12. všeobecné doporučení úpravy stravy při kožním problému: zde
 13. Aktuální článek v roce 2021 a asi odpověď na Vaše otázky všeobecně: „La Eva“ a  ROSACEA v roce 2021 
Přeji Vám VŠEM hodně štěstí při uzdravování se. Máte to VY SAMI ve svých rukou!
 
S láskou Vaše La Eva ❤

KONZULTACE při kožních problémech

IMG_20200401_113557_890
 
 
Jak konzultace při kožních problémech u mě probíhá?
 
Ve většině případů Vám bez kosmetického ošetření (pokud máte kožní problém na obličeji) anebo lymfatické masáži těla (pokud máte kožní problém na těle) nedokážu správně, úplně a svědomitě poradit !
Při kosmetickém ošetření vidím, jak pleť reaguje, jak se chová ve styku s vodou a kosmetickými přípravky, zda postrádá hydrataci, zda jsou póry hlubší či mělké, v kterých částech obličeje máte problém (jedná se o meridiány a orgány s tím spojené). „Vyzpovídám“ Vás ohledně Vašeho životního stylu, hormonálních pochodů, jaké přípravky užíváte a používáte, jak se o pleť a celé tělo staráte a hlavně, co a kdy jíte, jak se po určitých typech jídel cítíte, zda jste unavení a kdy a jak často, co máte rádi, na čem si potrpíte, jak jste na tom s emocemi atd….prostě celý Váš každodenní režim.
 
Na základě těchto všech informací Vám pak dokážu (nebo nedokážu) pomoci, sestavit Vám určitý plán a doporučit správné potraviny, pokud souvisí s kožním problémem a také výběrem kosmetických přípravků. Pokud potřebujete pleť zklidnit, zmírnit kožní problém, dostat kůži povrchově do rovnováhy atd.
Při problémech s metabolismem tuků, usazováním „odpadních látek“, tzv. celulitidě, otocích, problémech s pokožkou na těle, častém onemocnění (oslabené imunitě) atd. je třeba provést lymfatickou „masáž“ těla, při které Vás taktéž „vyzpovídám“, jako u kosmetického ošetření a zjistím lymfatickou „masáží“, jak Vám funguje a nefunguje lymfatické a krevní řečiště.
Některé typy ekzémů se vyskytují na určitých částech v oblasti meridiánů a s tím souvisí i problém od daného orgánu.
Po dohodě a osobní konzultaci s Vámi opět doporučím vhodné potraviny, úpravu stravy, pitný režim, popř. byliny a bylinné doplňky stravy atd.
 
Celkový čas, který Vám budu věnovat v salonu je cca 2,5 hodiny (90 minut ošetření + 60 minut konzultace). Cena za konzultaci takto přímo u mě v salonu se odvíjí od problému a doporučení (viz info níž).
 
Další čas, který Vám věnuji je sestavení doporučené stravy, doporučením bylin atd. a pak zasláním zprávy a doporučení do emailu. Většinou zasílám i odkazy na biokosmetické přípravky, které jsou pro Vás vhodné a které Vám představím v salonu osobně.
PROTO DOPORUČUJI, VEZMĚTE SI S SEBOU POZNÁMKOVÝ BLOK NEBO DĚLEJTE POZNÁMKY DO TELEFONU.
Proč?
Je to na Vás spousta informací nových a sama moc dobře vím, že se tohle nedá vše zapamatovat 🙂 .
 
Čas určený Vám, věnuji ještě doma u počítače. Pokud je třeba víc řešit Váš zdravotní stav, je nutné vyplnit dotazník, který zašlu emailem a následné sestavení doporučené stravy a „léčby“ pomocí bylin, je tato konzultace zpoplatněna dle aktuálního ceníku na mých stránkách www.kosmetikalaeva.czDo této ceny je i zahrnuta další vzájemná (běžná) komunikace = kontrola, spolupráce a „doladění“ určitých věcí atd.v začátcích „léčby“
 
Kvůli situaci, která nastala a provoz služeb je zakázán jsem (ikdyž nerada) začala s KONZULTACEMI ON-LINE.
Konzultace probíhá tak, že do emailu zašlu obsáhlý dotazník k vyplnění a na základě informací a fotografií, které mi zašlete vypracuji zprávu s doporučením. Někdy i s klientkou telefonuji, abych doladila některé otázky z dotazníku a také slyšela tón hlasu atd. 🙂
 
Je na Vás, zda chcete dosáhnout trvalých a pozitivních výsledků a změn ve Vašem životě. Pokud Vy sami nezměníte životní návyky, které Vám onemocnění způsobují, nepřizpůsobíte dle doporučení a rad Váš osobní život a rytmus života, bohužel se pozitivních výsledků nedočkáte.
Možná jste očekávali něco jiné, ale bez Vás samotných to nejde. Odpovědnost za svůj život a své zdraví máte Vy sami ve svých rukou.
Jsem pouhým „prostředníkem“ mezi Vámi a Vaší nemocí. Pomáhám Vám nalézt cestu, najít příčinu a “ lék“. Většinou od Vás vyžaduji také pravidelnost, píli, vůli a čas, který je třeba „nemoci“ věnovat, ale po mnohých zkušenostech a letech s klienty, pro některé z Vás jsou tyto věci velkou překážkou a pro některé z Vás bohužel k nepřekročení… 😦
 
Dále od Vás také vyžaduji a moc prosím o zpětnou vazbu, po ošetření či masáži a za několik dní, týdnů prosím o email, jak Vám je, jak se cítíte, co pleť, kůže atd.
Děkuji.
 
 
Veškerá péče a informace pro Vás jsou z oblastí a poznatků tradiční čínské medicíny a celostní medicíny, holistického přístupu dle teorie dr.Rudolfa Steinera a antroposifické biokosmetiky, kterou používám ( Dr.Hauschka a Argital) již řadu let a nově od 11/2019 Inlight.
 
 
Pozn.:
Veškeré moje rady a doporučení vycházejí z mých 25 let a více, nasbíraných zkušeností z oblasti kosmetička a kosmetolog, lymfologie s praxí 11 let + . Posledních 5 let studuji individuálně celostní a čínskou medicínu. Od 1/ 2021 jsem nastoupila na studium Tradiční čínské medicíny v Praze. (více info se dočtete v menu: „O mně“). Veškeré moje rady a doporučení jsou pouze z těchto oblastí a směrované na obor kosmetolog-kosmetička. Používám a pracuji jen s biokosmetickými přípravky, které se řadí mezi „homeopatika“ a antroposofické přípravky,tzn. jsou čistě přírodní ( 100% bio a organické) a svými účinky při pravidelném a správném používání dostávají pleť a kůži do rovnováhy. Preferuji také non toxic domácnost a ekologické prostředky. 
 
Všechny mnou doporučené přípravky (včetně bylin) jsou čistě přírodní a organické, které jsou bezpečné pro lidi a Planetu. Nejsou zde při výrobě použity žádná syntetika a toxické látky, které nejsou přirozené pro naše tělo a zdraví.

ODPOVĚDNOST ZA PRAKTIKOVÁNÍ  DOPORUČENÝCH  RAD A POSTUPŮ SI NESE KAŽDÝ SÁM!

JAKÉKOLI  ŠKODY A ZTRÁTY POVAŽOVANÉ ZA VZNIKLÉ NA ZÁKLADĚ DOPORUČENÝCH INFORMACÍ A RAD NEJSEM ODPOVĚDNÁ.

ORGANICKÉ OLEJE V PŘÍPRAVCÍCH INLIGHT, DR.HAUSCHKA A ARGITAL

Neslyšíte to ode mě poprvé, že cokoliv naneseme na kůži, se nám vstřebá přes kapiláry a lymfatický systém do organismu. Vysvětlovala jsem to v článku o kůži. ZDE

Na sociální síti Instagram (@bioamalka) jsem před několika týdny vytvořila složku „BYLINY“. Inspirovala jsem se ze stránek Dr.Hauschka WALA UK (Velká Británie), kde mají nádherný slovník s léčivými bylinami, které obsahují přípravky Dr.Hauschka. Mrzí mě, že je stále málo společností a firem u nás v ČR, které by působení léčivých bylin šířili přes celostní systém / holistickou péči. Denně se s tímto potýkáme, celková péče s tím souvisí i v domácím prostředí a i já se snažím tuto celostní péči uplatnit se svými klientkami a i tímto směrem se již přes 11 let ubírám.

Ráda bych Vám přiblížila organické rostlinné oleje obsažené v přípravcích Dr.Hauschka, Inlight a Argital. Patří mezi základní složky přípravků. Používají se na macerování léčivých bylin, při tomto procesu jsou zachovány veškeré biologické postupy, biorytmy a alchymie. Je zde zachována teorie a princi pěti prvků /hybatelů / elementů, princip jin a jang (vysvětlovala jsem nedávno v článku: ZDE ), dodržování rytmů přírody, dne a noci atd. Je zde i základ principu pentagramu a antroposifického směru. V jednoduchosti = princip a zákonitosti přírody. Patří sem i tradiční čínská medicína, která je brána jako holistická „léčba“ a směr. Proto právě i tyto organické oleje při působení na naší pokožce souvisí do určité míry s Vašim zdravím a můžete tak i přes tuto péči nasměrovat svůj životní styl.

obrázek: SEZAM

Většina olejů patří k elementu/hybateli/prvku ZEMĚ a k orgánu SLEZINA/SLINIVKA/ŽALUDEK. Doplňují je a podílí se na přeměně a přepravě. SLEZINĚ se říká matka všech orgánů, která pečuje o svých 11 dětí (další orgány). Je to náš střed těla, náš základ a náš zdroj čchi a krve, náš hnací motor a ovlivňuje naši imunitu.

 • patří k JIN (je to naše výživa)
 • svojí nasládlou chutí působí v organismu na všechny směry (nahoru, dolů, do stran)
 • mají povahu neutrální až osvěžující
 • vyživují, zvlhčují, uvolňují stagnace, hleny, otoky
 • působí na pokožku regeneračně a zjemňují ji
 • v kombinaci s jinými bylinami působí na vlhkostní režim v pokožce
 • nejvíce používané jsou oleje: Slunečnicový, Jojobový, Sezamový, Olivový, Makadamiový, Kokosový, Arganový a Avokádový

obrázek: JOJOBA

Působení olejů z pohledu TČM ve vztahu k orgánům elementu/hybateli/prvku ZEMĚ :

 • mají vliv na vlhkostní režim pokožky
 • řídí a kontrolují pohyb energie čchi a krve
 • mají vliv na metabolismus těla
 • mají vliv na lymfatický systém
 • mají vliv na cévní stěnu
 • mají vliv na přepravu tekutin v těle. Když jsou v těle otoky a městnání „vody“ , je potřeba vždy řešit a léčit Slezinu
 • Slezina také kontroluje svaly a končetiny
 • některé oleje jsou silně vyživující, např. Sezamový a využívají se k léčbě osteoporózy, zatuhlých kloubů
 • pokud je Slezina vyčerpaná a oslabená, projeví se to na našich rtech (vysychání, praskání rtů, pálení, suché rty)
 • pokud je Slezina silně oslabená a vyčerpaná, tělo sahá do svých rezerv a do „ledvin“

obrázek vlevo: MAKADAMIA , vpravo: KOKOSOVNÍK

Jedinou menší výjimkou je OLIVOVÝ OLEJ, který má astringentní (stahující) účinky a vstupuje také do dráhy plic a žaludku a řadí se spíše k elementu/prvku/hybateli DŘEVO, který zvlhčuje plíce, tlusté střevo, léčí suchost plic (suchý kašel) a zácpu, ale také suchou pokožku. Rodí tekutiny a stahuje a zpevňije a udržuje tak v pokožce vlhkost.

obrázek: OLIVOVNÍK

SEZAMOVÝ OLEJ patří mezi tonizační a silně povzbuzující oleje. Má i protizánětlivé účinky, je bohatý na vitamíny a obsahuje vysoký podíl vápníku, který je důležitý na zpevnění kostí a zubů a pro ženy v přechodu a klimakteriu. Chrání před vznikem osteoporózy při pravidelném používání na pokožku a konzumaci.

obrázek vlevo: AVOKÁDO a vpravo: ARGAN

AVOKÁDOVÝ a ARGANOVÝ olej se využívá do kosmetických přípravků pro stárnoucí pleť. Zvlhčuje ji, vyživuje a regeneruje. Oba patří k povaze neutrální až ochlazující a udržují tonus pokožky.

Všechny zmíněné oleje obsahují přípravky Dr.Hauschka, Argital a Inlight. Dr.Hauschka a Argital používají oleje z ekologického zemědělství a některé mají certifikaci Demeter. U Inlight jsou všechny oleje v organické kvalitě, Inlight tělové oleje: s Arnikou a Zpevňující a nový olej MEN Toning, u kterých je „základem“ Sezamový a Olivový olej. Podrobnější info o těchto olejích jsem psala v článku o Lymfatické masáži těla s produkty Inlight: ZDE.

Účinky zmíněných olejů jsou prokázány při dlouhodobém a pravidelném používání. Mají vliv na naši pokožku a zdraví. Patří k celostní „léčbě“ – holistické.

—————————–

❗❗Pozn.: Veškeré údaje zde uvedené jsou z mých zdrojů tradiční čínské medicíny (přednášek a knih) a knih o využití bylin podle tradiční čínské medicíny. Veškeré texty zde uvedené jsou mým vlastnictvím a je zakázáno je kopírovat bez mého souhlasu nebo bez označení mé osoby.❗❗

Děkuji. S láskou Vaše Bioamálka – La Eva ❤

CO ZNAMENÁ JIN – JANG V BĚŽNÉM ŽIVOTĚ

Vše na Zemi, co souvisí s biologickým rytmem a přírodou, přírodními zákonitostmi a člověkem je na principu JIN A JANG. Co to vlastně znamená pro nás „běžné“ osoby, které se snažíme v tomto souladu a duchu s přírodou žít, ale občas nám uniká ta podstata bytí ?

Ti, co mě sledují na sociálních sítích (Instagram a Facebook) ví, že občas přidávám fotky s bylinkami, potravinami, kosmetickými přípravky Dr.Hauschka, Argital nebo Inlight a píšu k nim, že jsou chladné, teplé… anebo povahy jin či jang. Tradiční čínská medicína patří mezi holistickou léčbu. Patří sem právě i přípravky výš uvedené a nesoucí název antroposofické. Název HOLISTIC je v jednoduchém překladu = CELOSTNÍ. Přistupuje se zde k člověku jako celku, kde celek tvoří fyzické tělo a astrální (duševní) tělo , kde působením např. nějakých bylin či bylinných přípravků ovlivňujeme celý systém = obě těla. K holistické léčbě patří bylinná léčba, akupunktura, homeopatie, antroposofické přípravky, vybrané potraviny, ale i masáže, ošetření pleti antroposofickou biokosmetikou, lymfatické masáže atd. V loňském roce jsem zde psala o působení bylin a přípravků Inlight při TERAPII INLIGHT PRETTY nebo WELLNESS , ale i o LYMFATICKÉ MASÁŽI TĚLA s přípravky Inlight, která je tzv. mostem mezi oběma světy – astrálním (duchovním – duševním) a tím fyzickým.

A nyní už k názvům samotným, protože jak se znám, napíšu mraky myšlenek v hlavě a samotná podstata pak uniká 🙂 .

CO JE JIN

 • tělo aneb nádoba pro příbytek ducha
 • hmota
 • výživná složka našeho těla
 • patří sem veškeré tělní tekutiny (krev, lymfa …)
 • je uvnitř nás a chrání nás zevnitř
 • magnetická síla (pole)
 • zemská síla (uzemňuje nás)
 • byliny či přípravky a potraviny s povahou JIN jsou většinou ochlazující, zvlhčují, jsou povahy studené a osvěžující, chladivé, ale i vyživují a regenerují
 • patří sem seskupení led a voda
 • potrava
 • chlad
 • tma
 • noc
 • Novoluní
 • roční období zima
 • Zimní Slunovrat
 • světová strana Sever
 • část dne – půlnoc
 • nechci vyloženě říkat, že ŽENY, i muži mají jinovou složku, ale jin k ženám patří více
 • esence JIN odchází u žen s každou menstruací, s každým porodem, kojením
 • esence JIN je uskladněna v prsou

Podle holistické léčby se pak při různých onemocnění řeší nedostatek či nadbytek.

NEDOSTATEK JIN = patří sem příznaky jako: mrzutost, napětí, náladovost, bolesti hlavy s pocitem horkosti, červený obličej, horkokrevnost, noční pocení, návaly horkosti v období přechodu u žen, ale i suchá pokožka, vysychání tekutin v těle. (Oslabuje nejvíc orgán srdce a játra).

NADBYTEK JIN = patří sem příznaky jako: otoky, zadržování tekutin, pocit chladu a studených končetin, anémie, oslabená imunita, kožní problémy, astma, mokvavé projevy na kůži (akné, ekzémy, Růžovka aj.), nadváha ze zadržování tekutin, špatný tok lymfy, lymfedémy aj. O lymfedémech a špatné lymfě jsem psala v článku: zde. (Oslabuje nejvíc orgán ledviny).

CO JE JANG

 • naše vědomí, náš duch (duše)
 • naše jiskra života
 • energie čchi (Qi) , která proudí v našich meridiánech (ty jsou ve fasciích)
 • energetické – elektrické pole a síla
 • životní energie – nehmotná
 • astrální tělo
 • Nebesa
 • patří sem hormony a emoce
 • je spíš na povrchu a povrchových drahách v podkoží
 • má ochrannou – obranou funkci
 • aktivní síla
 • světová strana Jih
 • oheň a pára
 • byliny, potraviny, přípravky, které obsahují jangové složky na nás působí hřejivě, aktivují, prokrvují, čistí, prohřívají
 • Úplněk
 • roční období léto
 • Letní Slunovrat
 • část dne – poledne
 • opět nechci psát, že je to mužská energie, ale jangový charakter se spíš přisuzuje mužům
 • patří sem i vznětlivost, hněv, křik, výbuchy zlosti, agresivita

Když v těle je nadbytek či nedostatek jangové složky dochází ke zdravotním problémům.

NEDOSTATEK JANG = chybí elán, chuť do života, chybí energie, nezájem o sexuální život, oslabená imunita, bolesti v bedrech, pocity chladu a zima aj. (Oslabuje nejvíc orgán: ledviny).

NADBYTEK JANG = stavy agrese, výbuchy zlosti, výkyvy nálad s převahou výbušnosti a vznětlivosti, vysoký krevní tlak, infarkt, červená pleť… představte si naštvaného ředitele firmy, který je naštvaný, že něco nefunguje a je minutu před stavem výbuchu zlosti s rumělcem v obličeji 🙂 = typický příklad nadbytku jangu. ( Tento stav oslabuje nejvíce orgány: játra a srdce).

Bez JIN by nebylo JANG a naopak. Jeden bez druhého neexistuje, pokud dojde k oslabení až ztrátě jednoho = nastává smrt. Je to neustálý koloběh a oba protiklady se navzájem přitahují , koření v sobě a vzájemně se přeměňují, kontrolují, rodí a prolínají.

Některé osoby se dají dobře „léčit“ jen přes energetické dráhy (jangovou složku). Hodně takové osoby cítím a vnímám a tak nějak podvědomě vím, co je pro ně vhodné a dobré. Ano, přiznávám, že se mi s takovými lidmi pracuje a ošetřuje je, lépe. Jsme naladěni na stejnou vlnu energií a přes ošetření a bylinné přípravky, jako je např. velmi energeticky silný Inlight, je dostávám do stavů „blaženosti“ a rovnováhy.

Osoby, které nemají silnou energetickou dráhu posílenou a „vybudovanou“ ( nejsou tzv. vědomí ), nejde tyto osoby energeticky posilovat. U nich je vhodnější naopak spíš sáhnout a volit „léčbu“ přes složku jinovou (potrava, byliny k vnitřnímu užití). Týká se to právě zmiňovaných lymfatických masáží, kdy u těchto osob je velmi důležitá strava, když se lymfatická masáž provádí. Pro tyto osoby jsou velmi vhodná cvičení či meditace, aby posílili složku jangovou a byli víc v rovnováze a posílili víc své astrální tělo a nežili jen v tom fyzickém.

Tohle jsou věci, ke kterým se musí každý jedinec propracovat sám, aby měl spojení mezi jin a jang, mezi astrálním a fyzickým tělem. Není to pravidlem, že při energetickém a výživném ošetření, jako je např. TERAPIE INLIGHT PRETTY a WELLNESS (viz výše uvedené) nenaladím klientku a „otevřu v ní určité propojení“.❤

VEŠKERÉ INFORMACE A PŘÍZNAKY ZDRAVOTNÍHO STAVU ZDE UVEDENÉ JSOU JEN INFORMATIVNÍ A NESLOUŽÍ JAKO NÁHRADA STANOVENÍ PŘESNÉ DIAGNOSTIKY ! VAŠ ZDRAVOTNÍ STAV JE NUTNÝ KONZULTOVAT S LÉKAŘEM ČI TERAPEUTEM TČM.

Levandule – povaha jin


———————

❗❗Pozn.: Veškeré údaje zde uvedené jsou z mých zdrojů tradiční čínské medicíny (přednášek a knih) a knih o využití bylin podle tradiční čínské medicíny. Veškeré texty zde uvedené jsou mým vlastnictvím a je zakázáno je kopírovat bez mého souhlasu nebo bez označení mé osoby.❗❗

Děkuji.

S láskou Vaše Kosmetika La Eva alá Bioamálka

GUA SHA – očima „La Eva“

POPULÁRNÍ GUA SHA DESTIČKA – JE VHODNÁ PRO DOMÁCÍ POUŽITÍ ?

Celý tento článek vznikl na žádost některých „mých“ klientek a sledujících na sociálních sítích. Proč? Poslední dobou je těchto videí nějak moc. Dostal se mi „na oči“ příspěvek s videem, kde paní (údajně kosmetička, ale její certifikaci jsem nikde nedohledala) předváděla svým sledujícím na Instagramu (sledujících je skoro 13 tisíc ), jak taková domácí péče a masáž s destičkou Gua Sha má vypadat. Po shlédnutí jsem se chytala za hlavu a říkala si: „Tak tohle snad nééé“!!! Co jsem stačila shlédnout, bylo špatně, od tak zvaného „šmrdlání“ destičkou sem tam na dekoltu, krku, kde směr tahů byl protichůdný, až po obličej, kde tomu nebylo jinak. A pak se strhla lavina nevhodných komentářů k mé poznámce pod ono video: „Pardon, nedá mi to nereagovat, ale takhle by masáž s Gua Sha destičkou opravdu vypadat neměla. Je to celé špatně…“ O těch komentářích se zde zmiňovat a rozebírat je, nebudu. Říkám si, že některé osoby jsou chytré akorát tak přes písmenka a argumenty k danému tématu jim asi došly. V mých silách a možnostech není vidět a „prověřovat“ podobné účty na sociálních sítích a ani to dělat nechci. Tentokrát to přerostlo v neúnosnou míru a klientky pak neví, co je tedy dobře a co špatně. Pokud si daná osoba za tím,co dělá, plně a zodpovědně stojí, tak proč už zveřejněná videa s komentáři ohledně špatně prováděné masáže maže??
Já sama takové účty nesleduji. Co se ke mně dostane je většinou přeposlané s odkazem na dané video s komentářem: „Evo prosím Vás, co Vy na to?“.
Za sebe Vám chci sdělit, že takhle opravdu NE a ti, kteří taková videa točí a doporučují, jak je Gua Sha skvělá a vyhladí Vám vrásky – LŽOU! A pokud někdo takové informace šíří dál prostřednictvím tisíců sledující osob a tyto informace jsou ve sdíleném videu špatně a až zdraví nebezpečné, pardon, ale tento člověk buď nemá adekvátní vzdělání či akreditaci anebo mu je Vaše zdraví jedno a jde této osobě pouze o prodej.
Pokud něco šířím mezi širokou veřejnost, tak si o daném tématu alespoň najdu pravdivé informace anebo se poradím s odborníkem v této oblasti. Zda jsou certifikáty a akreditace důležité? ANO i NE. Znám spoustu osob, které certifikáty ani akreditace apod.nemají a svoji práci dělají na velmi profesionální úrovni, protože se sami neustále vzdělávají. Pokud je to tak, nemám k tomu ani za mák výhrad či připomínek.

Jestli se nad někým povyšuji?
Čím? Řekla bych to spíš o těch na druhém břehu.
Roky práce, studia, stovky spokojených klientek a řešení kožních problémů a 28 let nasbíraných zkušeností a 11 let plně funkční malý salon v Praze. To je povyšování ? Pokud bude společnost takové samo-pseudo-odborníky tolerovat, víte co, od zítřka je ze mě plastický chirurg ! 😊😊

Podotýkám, že tímto příspěvkem nikoho neurážím a není namířeno proti nikomu. Jestli se v tom někdo „najde“, měl by se nad sebou zamyslet 😊 .

O tomhle tématu s Gua Sha destičkou jsem diskutovala s certifikovanou terapeutkou na Gua Sha masáže od 1.školy TČM v Praze, paní Martinou Pechancovou. Přikládám odkaz na její profil na Instagramu: zde .
Obě jsme se shodly v tom jistém smyslu a směru, že Gua Sha není pro domácí použití.

Každopádně si stojím za tím, ze svého povolání kosmetička – kosmetolog a lymfolog, že Gua Sha masáž by se neměla provádět doma a nepatří do rukou laiků.

Gua Sha destička by měla být vyrobena z minerálních kamenů (polodrahokamů).

TČM (tradiční čínská medicína) většinou používá destičky z NEFRITU. Je to minerální kámen (polodrahokam) zelené barvy a Číňané tento kámen považují jako cenný, cennější než diamant. Jeho barva má harmonizující účinky na psychiku a je spojen s dráhou a orgánem ledvin + močový měchýř.  Masáží obličeje se dvěma destičkami se stimuluje krevní  a lymfatický oběh, oběh čchi v meridiánech a při správně prováděné masáži v salonu dokáže nahradit i lifting, výplně kvůli eliminaci vrásek aj. Silně prokrvuje pleť, dochází někdy k výsevu pupínků, které nám ukazují nedostatky a problém v dané části obličeje. Podle těchto výsevů se odhalí určité onemocnění  (výsev probíhá většinou v orgánu, kde je problém). Pak následuje diagnostika a celostní péče (strava, bylinné směsi, kosmetická péče, masáže apod.).

S Gua Sha destičkou a masáží s ní ovlivňujeme energii čchi, která je v akupunkturních drahách (meridiánech) na celém těle. Bez znalostí základů tradiční čínské medicíny a systému akupunkturních drah nelze tuto masáž provádět. Gua Sha se využívá i při akupresuře a masážích ke stimulaci tkání a svalů, aby došlo k jejich prokrvení a uvolnění stagnace (blokády).

Gua Sha destička je terapeutický nástroj.

Dnešní marketingový trh a trend pořizovat si destičky či rollery k domácímu použití je z mého pohledu hloupost a pouze jde o módní výkřik.  Pro ty z Vás, které si destičky či rollery pořídily moje rada zní…Ty z Vás, které jste „mými“ klientkami a doba Kovidová to snad brzy dovolí, abychom se viděly, hlásám: „Vezměte si s sebou na kosmetické ošetření či lymfatickou masáž svoji destičku či roller a velmi ráda Vám ukážu, jak s ní NEpracovat “ (pokud o to pořád i tak stojíte a nechcete na destičce jen tak utírat prach ). Ty z Vás, které jste na druhém konci republiky či dál, postup a moje rada zní:

 • VIDEO ANI POSTUP VÁM NEMOHU POSKYTNOUT, PROTOŽE JSEM PROTI DOMÁCÍMU POUŽÍVÁNÍ VEŠKERÝCH KOSMETICKÝCH NÁSTROJŮ A PŘÍSTROJŮ !
 • Gua Sha destičku raději využijte na rozmasírování zatuhlého trapézu s pomocí kvalitního oleje, který do pokožky masáží vpracujete.

Viz výš uvedené výsledky s Gua Sha masáží na obličeji při domácí péči nedocílíte ! Buď si zablokujete lymfu nebo zaděláte na pořádnou krevní sraženinu (hematom), který může vyvolat zánět.

Kdo chce pro svoji pleť udělat ještě něco navíc, raději doporučuji kvalitní a bezpečnou metodu:

Obličejová gymnastika (jóga)

Jde o metodu, při které se pravidelným cvičením obličejových svalů zpevňuje svalstvo již ochablé anebo pomáhá předcházet ochabnutí obličeje a krčního svalstva jako prevence.

Skvělou brožuru má přímo Dr.Hauschka za necelých 100 Kč , kde je vše podrobně vysvětleno a  je zde zakreslena sestava doporučených cviků.

Závěrem bych chtěla varovat před jakoukoli obličejovou stimulací lymfy, masáží či masáží s Gua Sha v domácím prostředí či osobou, která tuto masáž neumí dobře a bezpečně provádět!

Sama jsem řešila s klientkami vloni v létě problém s otokem a zablokováním lymfy. Jak silně je místo na obličeji bolestivé, jak těžko se pak odstraňuje tato stagnace (blokace) a otok a jaké zdravotní následky tento módní výstřelek může mít. Ve občasné spolupráci s panem doktorem Vlasákem a Polievkou (oba přední lékaři lymfologie v Praze) řeším lymfatický systém a veškeré problémy s tím spojené (formou seminářů či osobně). Oba by Vám mohli povídat, jak je otok a bloklá lymfa v těle zdravotně nebezpečná. Článek o lymfologii podrobněji: odkaz zde.

(obrázek je z brožury: Obličejová gymnastika od Dr.Hauschka)

Jak to mám u sebe a se sebou?

Destičky mám doma (zatím) dva kusy z Ametystu od Inlight. Velmi nemile mě překvapilo, že tyto Gua Sha destičky jsou k prodeji i pro veřejnost a nejsou pouze nástrojem pro kosmetičky a terapeuty Inlight.  Já je Vám, milým klientkám, ke koupi rozhodně nedoporučuji!  Plně a dostatečně Vám postačí kvalitní kosmetické přípravky pro Váš typ pleti a Vaše příjemně teplé a čisté prsty a dlaně. Většinou je využívám na zatuhlý trapéz či bedra.

Jako lymfolog + kosmetolog samozřejmě v rámci studia TČM na víkendový seminář s Gua Sha destičkami přihlášená jsem a čeká mě v říjnu 2021. Pak masáž s Gua Sha  provozovat v salonu budu, ale pouze pro určité typy klientek, které mají „normální“ pleť bez citlivosti či kožních problémů. A jak mnozí z Vás víte, specializuji se spíš na ty „problematické“ a u nich rozhodně na obličeji masáž s Gua Sha provozovat nebudu a nemohu.

„ZPŮSOB CÍTĚNÍ A CHTĚNÍ JSOU STAVY, KTERÉ URČUJE SÁM ČLOVĚK NA ZÁKLADĚ VLASTNÍ VOLBY, NIKOLI PŘÍRODA „.

Elisabeth Sigmund 

– byla zdravotní sestrou, vystudovala několik semestrů medicíny, zajímala se o byliny vhodné pro péči o pleť a vystudovala lymfatickou drenáž od manželů Vodderových. Veškeré tyto poznatky shrnula v jedinečný koncept péče o pleť s bylinnými přípravky Dr.Hauschka, které jsou v souladu s principy WALA a lymfatickou stimulaci pomocí štětců.

Její poselství zní:  PÉČE O PLEŤ JE ZDRAVOTNÍ PÉČE.

Tuto lymfatickou stimulaci pomocí štětců používám a pracuji s ní při lymfatické drenáži (masáži těla a obličeje)… odkaz zdeTato masáž je velmi jemná a přitom má nedozírné výsledky a efekt kosmetický i zdravotní.

Tak co, ještě si chcete „drhnout“ obličej destičkami a různými pomůckami? 😊

S úctou Vaše La Eva ❤

KOUPEL NOHOU – tzv. lidová medicína

Tradiční čínská medicína a antroposofická cesta „léčby“  pacienta či klienta neléčí, ale dává do rovnováhy a harmonizuje ho. Navrací organismus a pokožku do přirozeného stavu, aby během léčebných procesů začalo samo regenerovat a dostávalo se do rovnováhy. Když vyloučíme škodliviny a toxiny, které způsobují nemoc či kožní problém a podpoříme to „prázdné a oslabené“, tělo se začne automaticky regenerovat samo. I při domácím ošetření s přípravky Dr.Hauschka se doporučuje opečovávat i naše tělo a nohy (viz foto z oficiálních stránek Dr.Hauschka).

Jeden z takových léčebných procesů je koupel nohou v odvaru z čerstvého zázvoru. Nevěřili byste, jak taková „blbost“ dokáže s tělem „zázraky“.

Jedno lidové moudro praví: „ Kdo nohy namáčí, toho lékař neléčí“.

A ještě jedno lidové moudro: „ Nemoc nahoře se léčí odspodu“.

KOUPEL  NOHOU

Koupel nohou se v prvních dnech  doporučuje denně, většinou k večeru, podle zdravotního stavu a potřeby (viz níže kdo by se měl čerstvému zázvoru vyhnout). Ze začátku každý den a pak 2 – 3 krát do týdne podle zdravotního stavu. Pokud jsme zdraví, každopádně  koupel – takový RITUÁL –  se doporučuje 1 týdně.

Koupel nohou má na nás úplně jiný vliv, než koupele ve vaně, kde je ponořené celé tělo.  Při koupeli nohou se tělo přes meridiány na nohou  aktivuje, aktivuje se krevní oběh, dále oběh čchi a tekutin v těle, rozhojňuje je a působí tak ozdravně na celé tělo.  Když je někde čchi či krev a tekutiny nahromaděné, může takto snadněji z těla unikat, např. horkost nebo chlad. Čerstvý zázvor se v tradiční čínské medicíně používá jako „dráhové léčivo“. Přes nohy se právě aktivují dráhy (meridiány.).

Koupel nohou v odvaru z čerstvého zázvoru je vhodná pro ty, kteří trpí na studené končetiny, mravenčení v končetinách, při únavě, přetížení, pocitu frustrace, depresích a stresu, ale i jen tak. Koupel v odvaru z čerstvého zázvoru není vhodná pro těhotné a osoby s vysokým krevním tlakem a vředovými abscesy. Tyto osoby by mohli zvolit koupel nohou s mořskou solí nebo odvaru z mandarinkové kůry. Mandarinková kůra v koupelích zvláčňuje a změkčuje tvrdou kůži  a vnitřně působí na dobré trávení.

POSTUP:

 1. Omyjte asi 30 gramů čerstvého BIO zázvoru a nakrájejte na tenká kolečka nebo rozlámejte na kousky a poklepte dřevěnou paličkou, aby se uvolnila šťáva. BIO ZÁZVOR SE NELOUPE ! Proč? Veškerá obranná síla je ukryta právě ve slupce, kde je rostlinou či kořenem nashromažďována největší účinná, tzv. obranná energie rostliny. Je zde ukryto nejvíc obranných mechanismů pro podporu těla.
 2. Takto připravený zázvor dejte do skleněné varné konvice a zalijte asi 1 litrem studené vody. Vařit 10 – 15 minut na mírném ohni či plotýnce.
 3. Připravte si lavor nebo kbelík s teplou vodou, aby Vám voda sahala nejméně po kotníky. Vlijte odvar a zbytek kousků zázvoru ponechejte na přípravu ještě 1 – 2 nálevů (každý nálev se pak vaří o 5 – 10 minut déle, než předchozí). Připravte si ve varné konvici nebo termosce aspoň 1 litr horké vody a ponechejte v blízkosti, abyste mohli dolévat do koupele horkou vodu. Pozor na popálení!
 4. Koupel nohou by měla trvat 20 – 30 minut.
 5. Po koupeli nohy ihned osušit, natřít bylinným balzámem (já mám oblíbený od Inlight Foot balzám) a vklouznout do teplých ponožek a pod deku nebo rovnou do postele.
 6. V létě je vhodná koupel nohou s mírně teplou vodou a přidává se namísto zázvoru: Epsomská sůl nebo mořská sůl.

Neměli byste používat při kontaktu s bylinami a při přípravě zázvoru žádný kov, ideální je keramický nůž , sklo, dřevo, keramika, popř.plast. Vhodné a vřele doporučované ze školy TČM, kde se vaří a připravují bylinné odvary, je varné sklo značky Simax.

Čerstvý BIO zázvor můžete samozřejmě také pít. Je povahy a chuti štiplavé a teplé, vstupuje do dráhy sleziny, žaludku a plic. Otvírá póry, vyhání chlad z povrchu těla, odstraňuje vnitřně hleny (z běžného nachlazení: rýma, kašel) a je vhodný s ním zapíjet každé větší jídlo (oběd, večeři) pro lepší trávení. V letních měsících ho můžete zkombinovat s mátou.

Prostě jen tak … rok (s – bez) Covidu

„Moje“ milé klientky a sledující 💜. Tento příspěvek bude spíš jen takovým ohlédnutím a pozdravem pro Vás všechny za rokem Covidu v ČR. Ráda bych Vás aspoň takto na dálku a „on-line“ chtěla pozdravit a trochu pozitivně naladit a motivovat, pokud to je možné v následujících řádcích. A říkám si, když tohle budeme jednou číst (třeba po 5 letech řekneme si, jak jsme to dobře zvládli)…

K 1.březnu 2021 nastala situace k úplnému uzavření i mezi okresy a zpřísnění podmínek a tím i znemožnění alespoň občasných osobních individuálních konzultací, které byly doposud možné.

Některé z Vás mi píšou zprávy  a pozdravy na sociální sítě nebo na email a já Vám za to moc děkuji. Že na mě myslíte, napíšete i jak se máte Vy a jak situaci zvládáte. Děkuji za to, že jsme v kontaktu. Věřte mi, že mi to moc potěší. Děkuji.

A jak tohle já zvládám?

Mám pocit, že rok 2021 zatím tzv. „na pohodu“ v rámci možností a omezení. 😊 Od ledna jsem konečně začala s dálkovým studiem tradiční čínské medicíny na škole 1.Škola TČM v Praze. No, co Vám budu povídat … , je toho teda dost, ale každý seminář nás na přednášce ujišťují, že: „Ono si to sedne“. Kdy, to neřekli. 😊 Každopádně toho vůbec nelituji. Naplňuje mě to, baví, mám pocit, že to spojení s lymfologií a kosmetickými službami je to to pravé. Jediné, čeho trochu lituji je, že jsem nezačala už dříve, už před 5 lety, jak jsem chtěla. Sice jsem se učila, chodila na semináře, individuální konzultace a samostudium TČM během posledních  pěti let mě hodně posunulo. Ale toto studium jde silně do hloubky a občas si říkám: „Vždyť  tohle vůbec nebudu potřebovat“. Týká se to třeba čínského jazyka. Pro mě absolutně španělská vesnice ☹ a do hlavy nechce vlézt. Tak uvidíme, jak to celé dopadne.

Rok 2020 byl náročný pro nás všechny, pro mě asi největší  krize přišla znovu v listopadu, měla jsem stále pocit, že mi vzali všechno, včetně osobní svobody. Nesnáším manipulace, omezování, věci  a rady, se kterými nesouzním, nerezonuji, pere se to uvnitř mě a neustále to ve mně bojuje a bublá. Několik dní jsme se budila na divoké a nepěkné sny a s pocitem, že jsem úplně skončila a co budu dělat… A tímto bych chtěla VÁM VŠEM sdělit, že následující řádky nebudou pro některé z Vás třeba zrovna příjemné nebo vhodné. Proč? Když si procházíte peklem, jste na dně a Vaše myšlenkové pochody jsou rozbouřené, zmatené a plné bolesti a nenávisti, nemá cenu ani smysl Vás utěšovat a říkat: „Bude líp“. To je stejné, jako když po tonoucím chcete, aby začal plavat.

Bude líp, ale až to MY SAMI dovolíme a uděláme. Došlo mi, že co jsem si vytvářela v předchozích letech, to teď sklízím. Co vytvářím teď, je moje budoucnost. A proto jsem si řekla, že kdy jindy začít, než TEĎ. 🙏❤

Po prvním semináři výuky TČM v lednu 2021 jsem byla vyřízená po všech stránkách. Nejsem vůbec zvyklá sedět tolik hodin u počítače. 5 dní absolutního vyčerpání ze sezení u počítače, lymfa neproudila vůbec jak měla, trávení a zažívání nefungovalo také jak má, bolel mi zase žaludek a na váze jsem měla  o 2 kg víc (vody). Vzpomněla jsem si na Vás, skoro 80% klientek, které máte sedavé zaměstnání a s jakými „stavy“ ke mně chodíte. Každý večer jsem si začala kartáčovat tělo, s Gua Sha destičkou projížděla lymfu na dolních končetinách a obličeji. Začala se hýčkat s oleji Inlight a střídat s tělovými balzámy od Dr.Hauschka.

Nezapomínejte, že vše, co dáme na kůži se vstřebává do krevního řečiště a lymfy a působí tak na naše zdraví. Viz článek o lymfologii a kůži.

(fotka podzim 2018 – cvičím Qigong – „čikunk“)

Po pravidelném každodenním cvičení Qigongu (začala jsem hned druhý den po skončení semináře) jsem třicátýdevátý den zaznamenala změnu a velký posun kupředu. Obzvlášť ohledně zdravotních účinků. Jak je to možné? Při pravidelném cvičení ( buď jóga, qigong, taichi) 100 dní dochází k trvalé změně, kvůli které cvičení „provozujeme“. Obzvlášť tato cvičení pečují a utužují naše psychické, duševní a fyzické zdraví.  Pracují s tokem čchi a dávají tělo do rovnováhy. Vedlejšími účinky je úbytek na váze, rozproudění lymfy (spolu s masáží) a zlepšení vzhledu pokožky. Já jsem po 39 dnech měla na váze úbytek skoro 1 kg a 2 cm přes stehno a netrpím nyní už tolik na otoky.

Když je tělo neohebné a tuhé, neproudí čchi, lymfa a tělní tekutiny, jak mají: dochází k postupnému ucpávání, stagnaci, může docházet ke svalové bolesti  či ztuhnutí a blokádám.  Samozřejmě je i u sedavé práce důležitá strava, aby se problémy ještě více neprohloubily. Tohoto zdravotního cvičení někdy opravdu postačí i 5 – 10 minut DENNĚ. Za těch 39 dní jsem vynechala opravdu z vážných důvodu jen 3x . Píšu si to  a o ty vynechané dny si těch „100 kalendářních“ dní prodloužím na 100 dní „cvičebních“.

Pozn. začala jsem cvičit 25/1/2021.

A nyni se dostávám vlastně k tomu, co jsem Vám chtěla sdělit.❤

Využijte současné situace k prospěchu Vás samotným. Věnujte se sobě, jak jen to jde. Každá minuta a chvíle se počítá! ❤

Každému chybí zrovna to, co v současné situaci postrádá a nemá. Každá máme své priority, požadavky, přání, sny,  touhy a maličkosti, které nám chybí. Můj obdiv mají ženy – matky, které máte doma  děti s distanční výukou, „za zadkem“ 😊 manžela na home-office a vy samy musíte pracovat, starat se o domácnost a ty všechny kolem. Proč? Protože se to od nás žen vyžaduje…??? Co dotat. VY si zasloužíte největší  péči, nechat se hýčkat a VY byste měly i v tomto velmi obtížném období najít aspoň 30 minut pro sebe samu! Třeba s maskou od Dr.Hauschka nebo Argital. Anebo s luxusní Inlight Super Food či Čokoládovou maskou.

Ke každodennímu cvičení Qigongu jsem začala i pravidelně „rychle chodit a pomalu běhat“ venku v přírodě. Vyhranila jsem si i 40 minut během polední pauzy během výuky a věřte, že to jde! Jen nehledat výmluvy. Také jsem je měla: je zima a bude mi bolet v krku, nestihnu se včas vrátit k výuce, nebudu kvůli tomu dřív vstávat, dnes mi není moc dobře… těch by se našlo 🙂 . Bože, jak já jsem ráda, když se vracím ufuněná zpět domů, s prokrvenou pokožkou, s méně vráskami a čerstvou hlavou a chutí k jídlu, které si pak nevyčítám.To vše patří také k biologickému jaru, našim játrům a žlučníku. Co je na začátku jara vhodné jsem Vám také sepsala v článku zde.

To jsou jen takové maličkosti a střípky, které zaberou z těch 24 hodin 60 – 90 minut. Myslím si, že tu svoji chvilku bychom si měly my ženy obzvlášť dopřát a užít si ji. A pokud to tak necítíte a říká te si: „Jóóó té se to mluví“… věřte nebo ne, ale i já jsem měla malé děti, byla na ně úplně sama, zažila období plné bolesti a slz…

Nesuď nikoho, o kom nic nevíš!

TĚŠÍM SE NA VÁS S LÁSKOU A ÚSMĚVEM VAŠE La Eva alá Bioamálka ❤🧚‍♀️

aneb #jsemvilavole 😊

BIOLOGICKÉ JARO 2021

🕗 11. února ve 20:05 hodin ubyla Luna do své „minimální“ podoby a nastalo NOVOLUNÍ.
Toto NOVOLUNÍ je příznačné z více důvodů. Současně s Novem začíná biologické jaro, začíná nový rok v přírodě a také nový čínský rok (rok 2021 je rokem kovového Buvola).


Proč je začátek NOVÉHO BIOLOGICKÉHO ROKU pokaždé v jiný den ?

Je to něco jako s Velikonocemi, ty jsou také každý rok „jinak“. NOVÝ BIOLOGICKÝ ROK (také Nový čínský rok) a s ním příchod biologického jara je vždy druhým Novoluním od Zimního Slunovratu. Vzrůstá energie Jang ☯️ a element (prvek či hybatel) dřevo 💚, který patří k orgánům játra a žlučník a dává o sobě vědět v podobě zelené barvy, všeho nového, čistého, svěžího, rozrůstajícího se, pučícího, rostoucího a zdravého.

☯️ NOVOLUNÍ je taktéž zrod nového, nových začátků, regenerace, vzrůstu, posílení, budování silného, je to období posilující. Více info k Novoluní zde.
V přírodě začíná stoupat pozvolna energie jang☯️ (NOV je o absolutním jinu, temnotě, pasivitě, klidu, čekání, smrti a následného zrození (Fénix). Je to neustálý koloběh života, který se nás týká, dotýká, působí na nás, ať chceme nebo ne.

Co v přírodě znamená začátek biologického jara? 🍀🌿

V polovině února začíná pro přírodu jaro. Den se prodloužil  (12.2.2021) o víc, jak hodinu a půl. Příroda se pozvolna probouzí, míza na stromech stoupá vzhůru,🌱 začínají kvést jívy (kočičky), sněženky protlačily pomaličku svoje lístečky ze země. Odlétají ke konci února havrani a přilétají husy, špačci, skřivani, konopásci 🐦 a čejky. Jeleni shazují svoje parohy a veverky a divoká prasata rodí mláďata. Začínají se probouzet mezi prvními jezevci. 🐾

Ovce 🐑 se začínají pářit, aby v březnu porodily svá mláďata. Někdy se jehňata narodí na sněhu (letos tomu tak bylo i se silnými mrazy).

Biologické jaro a nový „přírodní“ rok ☯️ začíná pozvolna a tak i naše tělo je vhodné pozvolna a pomaličku začít připravovat a nastartovat přirozené procesy. Ti, kdo se v zimě příliš vyčerpávali, čerpali svojí energií, budou na jaře hodně unavení. Játra volají o pomoc a aktivují svoje funkce. K játrům patří oči, šlachy a úpony. Pokud jste v zimě trpěli na časté záněty močových cest, bolest a vyčerpání spodní části zad, mohou vám padat vlasy. Je to o vyčerpané esenci ledvin.

Čím podpořit tělo a játra? 

Očisty doporučuji zařadit velmi pozvolna a ti, kdo se necítí fit, jsou oslabení, nemocní, malátní by si očistou mohli ještě ublížit. Proto velmi pozvolna! Ne, že začnete do sebe cpát litry celerové šťávy, začnete hladovět a držet půst. Pokud nemáte dostatek obranné energie a tzv. jangové energie (nadbytek jangové energie mívají jen lidé, kterým je hodně teplo, jsou neustále v poklusu, aktivní, není jim zima, jsou tzv. horkokrevní), žádné jarní očistné kůry nepodstupujte!

Vhodnější bude, když zařadíte ke své stravě veškerou ZELENOU 💚zeleninu, dodáte tělu a očím barvu💚 zelenou, chuť kyselou, začnete být laskaví, trpěliví, budete mít pochopení pro druhé, tělu tím prospějete nejvíc.💚

A naopak omezíte a odstraníte tyto ❌ emoce, které škodí a poškozují jaterní čchi: neklid, chaos, hněv, zmatek, závist, žárlivost, frustrace, vztek, mrzutost a také slzy (fňukání, plačtivost).

Játra mají rády chuť kyselou. Tato chuť stahuje a svírá, zabraňuje úniku tekutin, stimuluje mysl a srdce. Kyselá chuť také rodí tekutiny a podporuje trávení. Je vhodná i pro ty, kdo mají problém se suchou pokožkou. Patří sem převážně: veškeré kyselé potraviny, dále i kvašená zelenina, kimchi, kefír, citron, rebarbora, vinný a jablečný ocet, kysané zelí, maliny, rybíz.

Tak, jak příroda nikam nespěchá, nespěchejte ani Vy.

„Příroda nikam nespěchá a přesto všeho dosáhne“.💚

S NOVOLUNÍM je vhodné také začít s pleťovými posilujícími a výživnými kůrami.
Psala jsem o nich nedávno zde v příspěvku KÚRY.

Naše pleť a tělo s Novoluním víc přijímá, zadržuje, regeneruje, posiluje a využije výživu ke svému „růstu“ a zdravé a krásné pleti.

A když máme to 💚 JARO 💚 začala jsem intuitivně (tělo si řeklo) s pitím vinného octu.
Popíjím ho během dopoledne s teplou vodou.

💚 Vinný ocet vstupuje do dráhy jater a žaludku.
💚 Je chuti kyselé, povahy teplé, rozpouští a rozptyluje toxiny, zatvrdliny a sraženiny, rozpouští stagnace a zastavuje krvácení. Je vhodný i při vaginálních mykózách, svědění, na vředy a otoky.
💚 Vinný nebo Jablečný ocet je vhodný pro všechny, kteří trpí na chlad, studené končetiny, celulitidu, špatnou lymfu atd. Moje klientky ví, která z vás, to je 😉.

Čerstvá citrónová šťáva je vhodná spíš pro „horkokrevné“ povahy a těm, kterým je teplo (typy jangové, jak jsem uváděla viz výš).

💚 Kůra 28 dní i déle. Popíjet během dopoledne max.do 14.-té hodiny s teplou nebo vlažnou vodou. Nemusí být nalačno!

💚 AHOJ JARO 💚🐦🐥🌿.

PŘEJI VÁM VŠEM ZDRAVÝ, SILNÝ, KRÁSNÝ A ÚSPĚŠNÝ NOVÝ BIOLOGICKÝ ROK 2021.🍀

INTENZIVNÍ PLEŤOVÉ KÚRY Dr.Hauschka

Všechny tyto pleťové kůry od Dr.Hauschka působí na pleť intenzivně. Vrací pleti rovnováhu, pomáhají se přizpůsobit prostředí, teplotním změnám, ročním podmínkám, ale i duševní námaze a stresu.
Nejvíc „univerzální“ je PLEŤOVÁ KŮRA v ampulkách. Je vhodná pro všechny typy pleti. Suché navrací hydrataci, u mastné redukuje produkci mazu, podrážděnou zklidňuje. Reguluje pigmentové skvrny způsobené melaninem, podporuje funkci kolagenu, posiluje tonus a tvar (kontury). Je vhodná i pro ty, kteří přechází z jiné kosmetiky a je zde potřeba pleť „naladit“ a vyrovnat. Obsahuje: Růži, Ibišek, Kalanchoe, Aloe, Úročník, Slunečnici, Lilii, Vilín, Med, Mateří kašičku, Stříbro a Sůl.


Pokud máte pleť velmi citlivou, s Rosacea, kuperózou (červené žilky), ekzémem, dermatitídou nebo trpíte na červenání pleti, chladovou alergií apod., doporučuji kůru SENSITIV v ampulkách. Kůra Sensitiv pleť zpevňuje, podporuje pleť, aby si vytvořila svoji pevnější ochrannou bariéru a dodává jí vitalitu a a omlazuje ji. Odstraňuje nepříjemné pálení, svědění a přecitlivělost. Obsahuje: Heřmánek, Růži, Pelyněk, Rozrazil, Vilín, Dubovou kůru, Perlový prášek a polodrahokam Malachit. Perlový prášek dle TČM zmírňuje proces stárnutí, prodlužuje život, má protizánětlivé a antialergické účinky, podporuje funkci ženských hormonů,zvláčňuje kůži a vyrovnává PH pleti. Malachit je hodně spjat s přírodou, růstem, přírodními cykly, má vliv na astrální a fyzické tělo svojí ochrannou funkcí.


Jak kůru v ampulkách používat?
RÁNO a VEČER na čistou, očištěnou pleť, omytou vlažnou vodou a osušenou ručníkem nanést 1 ampulku (na obličej) a jemně vklepat prsty do pleti. Večer už nic dalšího na pleť nepoužívat !! Popř. jen ty, které máte Regenerační sérum, tak použít sérum.  Ráno po kůře nanést denní krém. Při prvních dnech používání se mohou objevit projevy suchosti, stahování, lehké šupinatění, mírné zhoršení pleti … Po cca 5 – 7 dnech se vše upraví a pleť začne pracovat, jak má. Nepoužívá se Tonik, popř. jen během dne k doplnění hydratace nebo osvěžení.
Kůra se používá po dobu 28 dní a nocí. V balení je 50 ampulí. Buď je vhodné si dokoupit k balení ještě mini balení 10 ampulí anebo si rozdělit kůru, jak to dělám občas já: prvních cca 22 dní používám kůru ráno a večer a poslední dny pak používám kůru jen na noc. Ráno pak místo kúry začínám používat Tonik.


Dále jsou INTENZIVNÍ PLEŤOVÉ  kůry číslo 01 – 05 ve spreji / 40 ml (viz foto)

Jaký je rozdíl mezi těmito kůrami oproti těch v ampulkách?

Tyto kůry jsou vhodné pro konkrétní typ pleti, pro individuální řešení problému pleti apod. Regenerační kůry č. 04 a 05 jsou vhodné a řazené k REGENERAČNÍ péči. Jsou vhodné pro ženy 45+ v kombinaci s Regeneračními přípravky (krém, sérum). Kůra č. 05 je přímo pro pleť v klimakteriu. Vyrovnává i hormonální změnu na kůži.


Kůra č. 01 je vhodná pro pleť do 25 let. Vhodná pro velmi aknózní, mastnou a trudovitou pleť.Je určena pro dospívající pleť. Ty z vás, které trápí tzv. akné po 30-cítce, tato kůra není vhodná.Působí protizánětlivě, zklidňuje. Obsahuje mimo jiné Lichořeřišnici a Stříbro.


Kůra č. 02 je vhodná pro pleť +25 se zánětlivými projevy, mastnou a nečistou pleť. Zklidňuje pleť a vyrovnává PH pleti a dává do rovnováhy její funkce. Obsahuje: Vilín, Čekanku, Šalvěj a polodrahokam Olivín neboli smaragd křižáků – pro své vyšší vibrace a frekvenci čistí auru, astrální tělo, ducha, ale i fyzické tělo zbavuje jedovatých látek.


Kůra č. 03  je určena pro velmi citlivou pleť, která trpí červenáním a pocity štípání a pnutí. Je vhodná i pro pleť s Rosacea. Když jsem Růžovku měla, tuto kůru jsem používala asi 4x do roka.Je vhodná i pro pleť s chladovou alergií. Pleť posiluje, mírní červenání, stabilizuje a váže v kůži vlhkost.Obsahuje: Vilín, Úročník, Růži, Solanku, Kosmatec, Ibišek, Kopřivu a polodrahokam Turmalín – chrání a posiluje imunitu, chrání před nemocemi, posiluje tělo i ducha.


Tyto kůry se používají stejně, jako kůra v amulkách. Jen já jsem taková „aktivnější“ a mívám problém s nimi vyjít 28 dní a nocí 🙂 . Když vidím, že mi kůra dochází, používám ji ke konci kůry jen na noc. Ráno zařazuji Tonikum.


Můj tip: Začněte používat kůru s Novoluním. S Novem tělo více přijímá, zadržuje, je vhodná doba pro doplnění, výživu, příjem a posílení organismu a ducha. Kůru nepřerušujte, jinak nedojde k účinkům, které ji přináleží. 

Všechny kúry (všechny přípravky) Dr.Hauschka jsou vyrobeny na základě principů jin a jang a biologických rytmů.

VHODNÁ STRAVA PŘI KOŽNÍM PROBLÉMU

( VŠEOBECNÉ DOPORUČENÍ )

Veškeré doporučení zde uvedené jsou pouze informativní a nemusí vyhovovat všem. Co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému apod. Při dlouhodobých, chronických, vleklých kožních problémech je proces k uzdravení se složitější a trvá několik měsíců až let.

VŽDY doporučuji a preferuji INDIVIDUÁLNÍ KONZULTACI A PŘÍSTUP ke každému jedinci.

 1. Ráno vždy snídejte! Ideální je jáhelná, rýžová či kukuřičná kaše (můžete i ovesnou či z pohanky), ochucenou skořicí a ovocem. Můžete přidat plátek másla (působí proti nadýmání), přidat oříšky, rozinky, kokos, kustovnici, sušené ovoce. Doporučuji namočit obiloviny na noc do vody, ráno slít a přidat novou vodu a povařit (ve vodě nebo rostlinném mléce).
 2. Největším hříšníkem a tvůrcem vlhka a horka (způsobuje záněty v těle a na kůži)  je cukr, a to v jakékoliv podobě. CUKR VYŘADIT ! Tedy i hnědý cukr, který je sice nerafinovaný, což znamená, že obsahuje více minerálů a stopových prvků, ale pořád je to disacharid (řepný cukr sacharosa), který se štěpí na 2 monosacharidy-glukózu (hroznový cukr) a fruktózu (ovocný cukr). Glukóza se po nasycení buněk (pomocí inzulínu) ukládá na zásobní glykogen, a fruktóza, když je v nadbytku, se ukládá přímo do jater v podobě zásobních tuků a náš organismus vesele bobtná… Aniž si to uvědomujeme, cukry jsou v řadě potravin a nápojů, a to nejen v cukrovinkách, ale kupř. i v pečivu. Obzvláště v nápojích jsou cukry ve značné koncentraci! Vadí jak hroznový cukr glukóza (obsažená kupř. i v medu), tak i ovocný cukr fruktóza, tedy i ovocné džusy. Skoro se nabízí parafráze: Tradiční čínská medicína varuje – slazení škodí zdraví a způsobuje vlhko a horko v organismu! Cukr všeobecně lze úspěšně nahradit ječmenným sladem Sladěnkou či Sladovitem  nebo kvalitním sušeným ovocem (kupř. nesířené rozinky či křížaly). Doporučuji i Melasu nebo Čekankový sirup (ten má i nízký glykemický index).
 3. Mléko a mléčné výrobky z pasterizovaného kravského mléka se při kožních potížích doporučují vysadit po dobu léčby ÚPLNĚ !! Vadí právě pasterizace (a sterilizace a homogenizace a emulgace a aromatizace), což je pro náš organismus nepřirozená a těžce stravitelná strava, způsobující v konečném důsledku opět vlhko a horko. Lze však používat mléko kozí a ovčí, stejně tak v přiměřeném množství i kravské mléko, ale nepasterizované (tj. přímo od domácího zdroje, buď od krávy či tzv. z kontejneru). Nemusíme se obávat nedostatku vápníku, neb živočišný vápník z pasterizovaných výrobků se stejně špatně vstřebává a lze ho nahradit dostatečným přísunem rostlinného vápníku ze zelené zeleniny, obzvláště pak luštěnin, kapusty, salátu, SEZAMU, MÁKU apod.
 4. U těžkých forem akné, ekzémů, některých forem Růžovky aj. kožních problémů je nevhodná  černá káva (obzvlášť nalačno) a ostrá pálivá koření (pepř, čili, sušený zázvor, hřebíček), stejně tak i grilované, smažené a tučné pokrmy (škvarky, tučné maso…). Dále jakýkoliv alkohol, tzv, přilévá olej do ohně a vždy zvyšuje vnitřní, v našem případě už tak dost vysokou horkost! Nejméně zahřívá pivo (když už, tak nepasterizované, z tanku), pak víno a nejvíce tvrdý alkohol. Naopak ochlazuje zelený čaj, který se doporučuje nejen u kožních potíží v průběhu dne popíjet vlažný, optimální je pak bylinná směs Nápoj pěti hvězd kód 850 (tento nápoj raději však individuálně řeším s každým klientem zvlášť kvůli zdravotnímu stavu, někdo místo něj máte jiné bylinky), který drenážuje vnitřní horko ze žaludku a střev a čistí horké toxiny z krve, tedy ochlazuje krev.
 5. ZELENÝ ČAJ je jeden z nejvhodnějších nápojů při kožních problémech a doporučuji ho obzvlášť při zapíjení bylin TČM ráno nalačno (dostane rychleji do oběhu účinné látky z bylin). Popíjet teplý nebo vlažný (max. do 1 litru/ denně).
 6. Pečivo, chléb a těstoviny jíst omezeně, hlavně kvůli lepku a kvasnicím, jež „nabobtnávají“ již vzniklé vlhko a horko k ještě většímu kvasu. Když už, pak žitné chleby (kváskové), ale zde také obezřetnost a střídmost. Doporučuji jíst celozrnné bezvaječné těstoviny z amarantu, kukuřice, pohanky, cizrny,  stejně tak velice vhodná je celozrnná a bílá rýže a polenta. Uzeniny, konzervy, fast foody (a hamburgery) jsou rovněž zahřívající a silně se při těchto potížích nedoporučují, stejně tak jako červená masa (hlavně jehněčí, zvěřina a přemíra hovězího).
 7. Doporučené jsou bílé ryby a ty naše české (mořské omezeně), domácí králíci, bio drůbež,  hodně (obzvlášť) zelené zeleniny, kořenovou zeleninu, dýně, červená řepa (nejlépe vše tepelně upravená), luštěniny, rýže, polenty, sója FERMENTOVANÁ a BIO (tofu, tempeh …).
 8. Velmi doporučuji šťávu z kysaného zelí a kysané zelí. Mám vyzkoušeno BIO z DMka (mají obojí šťávu i zelí) za rozumnou cenu! Jíst nebo pít 1 dávku denně (hrst).

Tyto stravovací návyky doporučuji dodržovat po celou dobu braní bylin a do stavu, kdy Vy sami ucítíte, že je Vám vnitřně dobře. Později se projeví účinky i na kůži. Každému osobně při konzultaci ještě doporučím stravu zaměřenou na konkrétní stav a daný problém (u některé z Vás je třeba organismus i vnitřně zahřát kvůli oslabené slezině a to proto pak řešíme individuálně).

Toto jsou všeobecná doporučení podle CM (celostní medicíny) a TČM (tradiční čínské medicíny) a ty nejdůležitější, při kožních problémech.

Pozn.

Veškeré moje rady a doporučení vycházejí z mých 25 let a více, nasbíraných zkušeností z oblasti kosmetička a kosmetolog a masérka v oblasti lymfatických masážích. Posledních 6 let studuji individuálně celostní a čínskou medicínu. Od listopadu 2020 jsem nastoupila na studium Tradiční čínské medicíny v Praze, abych později mohla užívat „titul“ praktik a terapeut TČM. Veškeré moje rady a doporučení jsou pouze z těchto oblastí a směrované na obor kosmetolog-kosmetička. Používám a pracuji jen s biokosmetickými přípravky, které se řadí mezi „homeopatika“ a antroposofické přípravky,tzn. jsou čistě přírodní ( 100% bio a organické) a svými účinky při pravidelném a správném používání dostávají pleť a kůži do rovnováhy. Preferuji také non toxic domácnost a ekologické prostředky.

Všechny mnou doporučené přípravky (včetně bylin) jsou čistě přírodní a organické, které jsou bezpečné pro lidi a Planetu. Nejsou zde při výrobě použity žádná syntetika a toxické látky, které nejsou přirozené pro naše tělo a zdraví.

ODPOVĚDNOST ZA PRAKTIKOVÁNÍ DOPORUČENÝCH RAD A POSTUPŮ SI NESE KAŽDÝ SÁM!

JAKÉKOLI ŠKODY A ZTRÁTY POVAŽOVANÉ ZA VZNIKLÉ NA ZÁKLADĚ DOPORUČENÝCH INFORMACÍ A RAD NEJSEM ODPOVĚDNÁ.Zdroj: skripta z tradiční čínské medicíny a kniha MUDr. Hoffmanna.

S láskou Vaše Bioamálka ♡ 💚☯️