KOUPEL NOHOU – tzv. lidová medicína

Tradiční čínská medicína a antroposofická cesta „léčby“  pacienta či klienta neléčí, ale dává do rovnováhy a harmonizuje ho. Navrací organismus a pokožku do přirozeného stavu, aby během léčebných procesů začalo samo regenerovat a dostávalo se do rovnováhy. Když vyloučíme škodliviny a toxiny, které způsobují nemoc či kožní problém a podpoříme to „prázdné a oslabené“, tělo se začne automaticky regenerovat samo. I při domácím ošetření s přípravky Dr.Hauschka se doporučuje opečovávat i naše tělo a nohy (viz foto z oficiálních stránek Dr.Hauschka).

Jeden z takových léčebných procesů je koupel nohou v odvaru z čerstvého zázvoru. Nevěřili byste, jak taková „blbost“ dokáže s tělem „zázraky“.

Jedno lidové moudro praví: „ Kdo nohy namáčí, toho lékař neléčí“.

A ještě jedno lidové moudro: „ Nemoc nahoře se léčí odspodu“.

KOUPEL  NOHOU

Koupel nohou se v prvních dnech  doporučuje denně, většinou k večeru, podle zdravotního stavu a potřeby (viz níže kdo by se měl čerstvému zázvoru vyhnout). Ze začátku každý den a pak 2 – 3 krát do týdne podle zdravotního stavu. Pokud jsme zdraví, každopádně  koupel – takový RITUÁL –  se doporučuje 1 týdně.

Koupel nohou má na nás úplně jiný vliv, než koupele ve vaně, kde je ponořené celé tělo.  Při koupeli nohou se tělo přes meridiány na nohou  aktivuje, aktivuje se krevní oběh, dále oběh čchi a tekutin v těle, rozhojňuje je a působí tak ozdravně na celé tělo.  Když je někde čchi či krev a tekutiny nahromaděné, může takto snadněji z těla unikat, např. horkost nebo chlad. Čerstvý zázvor se v tradiční čínské medicíně používá jako „dráhové léčivo“. Přes nohy se právě aktivují dráhy (meridiány.).

Koupel nohou v odvaru z čerstvého zázvoru je vhodná pro ty, kteří trpí na studené končetiny, mravenčení v končetinách, při únavě, přetížení, pocitu frustrace, depresích a stresu, ale i jen tak. Koupel v odvaru z čerstvého zázvoru není vhodná pro těhotné a osoby s vysokým krevním tlakem a vředovými abscesy. Tyto osoby by mohli zvolit koupel nohou s mořskou solí nebo odvaru z mandarinkové kůry. Mandarinková kůra v koupelích zvláčňuje a změkčuje tvrdou kůži  a vnitřně působí na dobré trávení.

POSTUP:

  1. Omyjte asi 30 gramů čerstvého BIO zázvoru a nakrájejte na tenká kolečka nebo rozlámejte na kousky a poklepte dřevěnou paličkou, aby se uvolnila šťáva. BIO ZÁZVOR SE NELOUPE ! Proč? Veškerá obranná síla je ukryta právě ve slupce, kde je rostlinou či kořenem nashromažďována největší účinná, tzv. obranná energie rostliny. Je zde ukryto nejvíc obranných mechanismů pro podporu těla.
  2. Takto připravený zázvor dejte do skleněné varné konvice a zalijte asi 1 litrem studené vody. Vařit 10 – 15 minut na mírném ohni či plotýnce.
  3. Připravte si lavor nebo kbelík s teplou vodou, aby Vám voda sahala nejméně po kotníky. Vlijte odvar a zbytek kousků zázvoru ponechejte na přípravu ještě 1 – 2 nálevů (každý nálev se pak vaří o 5 – 10 minut déle, než předchozí). Připravte si ve varné konvici nebo termosce aspoň 1 litr horké vody a ponechejte v blízkosti, abyste mohli dolévat do koupele horkou vodu. Pozor na popálení!
  4. Koupel nohou by měla trvat 20 – 30 minut.
  5. Po koupeli nohy ihned osušit, natřít bylinným balzámem (já mám oblíbený od Inlight Foot balzám) a vklouznout do teplých ponožek a pod deku nebo rovnou do postele.
  6. V létě je vhodná koupel nohou s mírně teplou vodou a přidává se namísto zázvoru: Epsomská sůl nebo mořská sůl.

Neměli byste používat při kontaktu s bylinami a při přípravě zázvoru žádný kov, ideální je keramický nůž , sklo, dřevo, keramika, popř.plast. Vhodné a vřele doporučované ze školy TČM, kde se vaří a připravují bylinné odvary, je varné sklo značky Simax.

Čerstvý BIO zázvor můžete samozřejmě také pít. Je povahy a chuti štiplavé a teplé, vstupuje do dráhy sleziny, žaludku a plic. Otvírá póry, vyhání chlad z povrchu těla, odstraňuje vnitřně hleny (z běžného nachlazení: rýma, kašel) a je vhodný s ním zapíjet každé větší jídlo (oběd, večeři) pro lepší trávení. V letních měsících ho můžete zkombinovat s mátou.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s