Význam lymfy pro náš organismus a vliv na naše zdraví

20200628_232454
Lymfatický systém našeho organismu je nejdůležitějším ekologickým systémem pro náš život.
Hlavním úkolem je očista a filtrace tkáňového moku, který je v mezibuněčných prostorách všech tkání a cév.
Má význam a hraje důležitou roli pro naši imunitu a dále…
 • tvoří ochranu a obranu našeho organismu
 • regeneruje
 • čistí
 • brání rozšíření infekcí, bakterií, virů, které se dostanou do organismu, aby nepronikly dál krví do našeho těla
 • podílí se na trávení tuků, bílkoviny a cukry (sacharidy) se rozkládají v zažívacím traktu, ale tuky se nejdříve musí dostat přes lymfatické cévy
Pokud lymfatický systém nefunguje a neprobíhá jeho proces správně a zdravě, dochází k selhání čistící funkce, hromadí se škodlivyny a „nečistoty“, tuky a tkáňový mok v mezibuněčných prostorách a vznikaji pak otoky, poruchy metabolismu tuků, snížená imunita a náchylnost k onemocnění.
U žen pak dochází také ke vzniku celulitidy.
Celulitida je vlastně nahromaděný tkáňový mok plný škodlivin, „toxinů“, odpadních látek, tuků, vody, soli z potravin. Neprojevuje se pouze u obézních osob, trápí i štíhlé a mladé dívky.
Pokud nefunguje správně lymfatický systém, hledejte prvotní příčinu právě u ní, která může za vznik a propuknutí různých nemocí a chorob.
U dospělého člověka je v těle cca 10 litrů lymfy a za 24 hodin se v těle dospělého člověka vytvoří asi 2,5 litru nové lymfy. Obsahuje vodu, tuky, bílkoviny, bílé krvinky (lymfoticty). Má podobné složení jako krevní plazma.
Lymfatický systém nemá svoji pumpu, jako má krev (srdce). Proto je třeba lymfu udržovat v pohybu:
 • pohybem, nejlépe chůzí
 • cvičením, jako je jóga (vhodné jsou obrácené polohy nohama vzůru), qigong, taichi, osm kusů brokátu aj. energetická cvičení
 • vhodné potraviny (mrkev, červená řepa, dýně, fazole, ostružiny, třešně, jáhly,slzovka aj. )
 • některé bylinky (šalvěj, lípa, kopřiva, přeslička, dubová kůra)
 • lymfatické masáže, tzv.lymfodrenáže
 • vhodná kosmetika s obsahem výtažků z citrusů nebo rozmarýnu
 • dostatečný příjem tekutin
Na některých částech těla se lymfa shromažďuje a filtruje v lymfatických uzlinách.
Nejdůležitější jsou uzliny na krku, v podpažní jamce, tříslech, kde probíhá filtrace od všeho, co se dostane do těla přes sliznice, kůži a potravou.
Dochází zde také mimo filtraci a čištění k tvorbě protilátek a zneškodnění ciczích látek (virů, bakterií atd.). Na levé straně u srdce se lymfa vlévá do krevního řečiště. Pokud funguje lymfatický systém správně, dostává se do krve lymfa bez škodlivin, které se následně vyloučí močí, stolicí, potem (kůží), ale i výdechem.
K lymfatickému systému také patří tyto menší orgány a tkáně:
 • brzlík
 • slezina
 • apendix (slepé střevo)
 • nosní a krční mandle
 • kostní dřeň
 • uzliny
Někdy máte pocit, že se stravujete zdravě, správně, cvičíte, používáte kvalitní kosmetiku s obsahem podpůrných bylinných výtažků a stále Vás trápí, např. celulitida, únava, otoky končetin, otoky obličeje, očních víček, nafouklé břicho, pocit těžkých nohou, kožní problémy, náchylnost k častým infekcím …tak kde je tedy příčina, co děláte (děláme) špatně ?
Někdy se velmi snažíme o něco, co delší dobu nejde, nefunguje, talčíme tzv.na pilu, snažíme se vše zvládnout na jedničku, být perfektní, všechno stihnout…, ale ono to prostě zrovna nejde.
Ani jít nemá… Pokud přestanete tlačit a naléhat, uvolní se tělo, lymfa a její tok se opět rozvolní a obnoví. Jde o psychiku, která hraje významnou roli na naše zdraví.
A mimo jiné, lymfatické masáže, uvolnění a rozproudění lymfatického systému, mají velmi pozitivní vliv na ženské reprodukční orgány.
Království La Eva se může „pochlubit“ a pyšní se již třetím „společným“ miminkem, které přišlo na svět a mezi nás díky lymfatickým masážím, úpravy stravy a režimu. Zatím máme 2 holčičky a nově pár dnů mezi námi – chlapečka. 😊
Děkuji za to!
Zdravá lymfa = zdravý organismus.
Když máme to léto vracím se ještě k celulitidě, kterou ovlivňuje, jak jsem psala výše, lymfatický systém a potraviny.
Zaměřte se na potraviny, které neobsahují bílý cukr, pečivo a výrobky z bílé mouky, smažené jídlo, větší množství mléčných výrobků ( k snídani bílý jogurt, studený kefír, mléko), káva, alkohol, energetické nápoje… někomu může „vadit“ k snídani čerstvé ovoce a zelenina (oslabená slezina). Je třeba vyzkoušet!
Ohledně lymfatických masážích jsem psala zde na blogu před několika lety, to se nic nezměnilo 😊, co do počtu a frekvencí, kdo a kolik je jich potřeba atd.
Napoprvé se provádí vždy masáž celého těla, až dle zdravotního stavu či potřeby po konzultaci se dál dohodnu s klientem na dalším.
Ke každému klientovi je třeba přistupovat individuálně, každý jsme jiný!
Z tohoto důvodu zde ani nemohu napsat konkrétní jídelníček či doporučené potraviny při lymfatické kůře, která je zaměřena proti celulitidě, onemocnění, otokům atd.
V letních měsících můžete zkloubit lymfatické masáže spolu s koupelí nohou v citrónové lázní pro osvěžení a proti otokům.
S láskou
Vaše La Eva 💛

3 komentáře: „Význam lymfy pro náš organismus a vliv na naše zdraví

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s