Lymfatická manuální masáž tak trochu „jinak“

FB_IMG_1609436346593
O lymfatických masážích jsem psala před dvěma lety v článku „Lymfatické masáže, z pohledu západního“. Nyní, čím víc směruji k čínské medicíně, východnímu pohledu, celostní medicíně a přirozených rytmech těla v souladu a souvislosti s přírodou, tím víc a víc objevuji jejich tajemství a příznivý vliv na náš organismus. Dr.Rudlolf Steiner nazval tento „směr“ antroposofií.
Naše tělo má rytmus 4-krát 7 dnů. Tento rytmus je včleněn i do tělních tekutin. Stejný rytmus má i lunární (měsíční): fáze Měsíce = Úplněk, couvající Měsíc, Novoluní, dorůstající Měsíc.
Stejné rytmy mají i rostliny a živé substance v nich, za Úplňku dosahují maxima a při Novoluní minima. Tyto rytmy využil a objevil spolu s dr.Rudolfem Steinerem, lékař a chemik dr.Rudolf Hauschka a využívají se dodnes při přípravě některých léčiv (homeopatika) a při výrobě přípravků Dr.Hauschka.
Právě proto jsou „rytmické“ – lymfatické masáže tolik blahodárné a léčivé pro náš organismus. Mají vliv na naše „vodní hospodářství“ organismu, řídí se fázemi Luny, také menstruačním cyklem ženy (pokud nebere antikoncepci !!! ). Mají vliv na početí, ženy, které mají problémy s otěhotněním, právě pro ně jsou lymfatické masáže obzvláště přínosné. (Některé moje klientky jsou tím příkladem a mohly by samy vyprávět, jak k otěhotnění přišly 🙂 ).
slu
Lymfatické (rytmické) masáže mají vliv dále na:
· menstruační cyklus ženy včetně početí
· rytmizuje a harmonizuje organismus
· regeneruje tělo a vrací ho do rovnováhy po nemocech, úrazech, užívání hormonální antikoncepce
· aktivuje metabolismus cukrů a tuků
· podporuje dýchání kůže, harmonizuje klouby, šlachy, svaly
· rytmizuje velké orgány (slezinu, játra, plíce, srdce, ledviny), aby správně fungovaly. Slezina musí všechno, co požijeme, zrytmizovat podle našeho individuálního rytmu, aby náš organismus nepřijal žádnou cizí látku a rytmus z ní. Slezina „ví“, co je pro nás dobré a co ne. V našich uspěchaných velkoměstských poměrech nemůže nikdo (a to tvrdil už v r.1920 dr.Rudolf Steiner) vykazovat normální funkci sleziny. Stejný „názor“ a pohled má i tradiční čínská medicína (TČM)
· rozrušené je třeba zklidnit, malátné povzbudit
· spojuje mosty mezi fyzickým tělem a éterickým tělem ( spojení těla a ducha)
· jsou vhodné při revmatismu, artritidě, poškozených bederních obratlech, diabetes, při poruše látkové výměny
· migrénách, u anemických osob, při poruchách dýchání (astmatu), bolestech hlavy
· při rekonvalescenci po infekčních onemocněních, ale i při nádorových onemocněních. Rakovina je proces probíhající po mnoho let, než dojde k manifestaci v podobě zhoubného nádoru. Lymfatické masáže se aplikují podle stadia a s opatrností! Nesmí se ošetřovat nádor ve stádiu rozpadu, ošetřují se předstupně a začínající nádory a potom pooperační případy
· u osob při odstranění lymfatických uzlin v podpažní jamce (většinou u žen u rakoviny prsu) je nutné oživit proud a rytmus lymfy, v těchto případech jsou lymfatické masáže velice účinné
· aktivují játra, která jsou pro lidský organismus životně nejdůležitějším orgánem! Játra mají stále zvýšenou teplotu, protože připravují cestu k další látkové výměně, detoxikují tělo od všech chemicky zpracovaných potravin, alkoholu, nikotinu, ale i od duševních zátěží, které mnoho lidí „užírá“. Za každým rozladěním se skrývá městnání v játrech. Dále vytvářejí žluč a mají vliv na tvorbu všech hormonů v těle. Pokud játra nezvládají zpracování látek, dochází k městnání a poté depresivní a „žlučovité“náladě. Mají vliv na naši rozhodnost a činorodost!
· vhodná je i u velmi malých dětí, zklidňuje je (aplikuje se ve velice krátkých intervalech a opakování)
· zrychlení lymfatického proudění, které je prevencí VŠEHO MĚSTNÁNÍ, povzbuzuje resorpční síly a udržuje vše „naživu“. Pokud je organismus plný mrtvých a neživých usazenin (městnání), člověk se cítí unavený, mrzutý, malátný. Všechen tento marast po ošetření zmizí a „pacient“ cítí velkou úlevu.
Lékař dr.Rudolf Steiner na svých přednáškách (z roku 1920) říká: “ Kdo neuznává výsledky rytmických masáží, ten je také nebude moci náležitě používat“. Zpočátku prováděli tyto masáže i lékaři po vizitě, později se v nich vzdělávaly zdravotní sestry a staly se součástí léčby. „Masér“ by neměl masírovat podle hodin, ale podle pocitu. K tomu, aby veškeré možnosti rytmických masáží vyčerpal potřebuje cit a zkušenost. Nejdůležitější je pečlivost a kvalita hmatů.
Podle teorie a nauky dr.Rudolfa Steinera, zakladatele antroposofie, nauce o člověku, duchovně-vědecké antropologie je prostřednictvím končetin získávána síla k oživení centrálních partií a útvaru hlavy. Tzv. pentagramové proudění, které využíval k léčení. Končetiny jsou paprsky, kterými se do nás vzařuje duchovnost. Rytmickými masážemi připravujeme cestu tomuto proudění.,,
VEŠKERÝ ŽIVOT JE NESEN RYTMY.
(dr.Rudolf Steiner)

3 komentáře: „Lymfatická manuální masáž tak trochu „jinak“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s